DOLAR
18,0827
EURO
18,4787
ALTIN
1.029,98
BIST
2.963,89
,

Uzmanlar Yıl Sonuna İşaret Ediyor! 23 Haziran

Uzmanlar Yıl Sonuna İşaret Ediyor! 23 Haziran
Sponsorlu
23.06.2022 13:31
0
A+
A-

Altını Olan ve Altın Almayı Düşünenler İçin Yeni Rakamlar Öne Çıktı! Altın Fiyatlarında Bu Seviye Kritik! Uzmanlar Yıl Sonuna İşaret Ediyor!

Uzmanlar Yıl Sonuna İşaret Ediyor! Altın ve dolar üzerinde ABD Merkez Bankası (FED) baskısı devam ediyor. Piyasalarda riskli hareketler devam ederken, analistlerden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. 3 ünlü analistten gelen yıl sonu tahminlerinin ardından altın yatırımcısı için yeni rakamlar belli oldu. Peki, altın fiyatlarında son durum ne? İşte ayrıntılar…

Altın fiyatları hafta başından itibaren hareketli seyrini sürdürmeye devam ediyor. Ekonomistler ise altın fiyatları için Aralık ayına işaret ederek bu diplerin görülebileceğine dikkat çekiyor. Yatırımcılar ise altın yükselecek mi, düşecek mi sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. ABD’de görülen rekor enflasyon rakamlar sonrasında faiz artışı ile FED’in tepki vermesi, altın ve dolar fiyatları üzerinde ciddi etki yaratmaya devam ediyor. FED yetkilileri ise para politikasına ilişkin sözlü yönlendirmelere devam ediyor. Artan resesyon endişeleri ise dikkat çekiyor.

Gram ve Ons Altında Beklentiler Ne?

Uzmanlar Yıl Sonuna İşaret Ediyor! Son 28 yılın en sert faiz artışının ardında FED yetkilileri piyasalara ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunmaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası yetkilileri artan resesyon endişelerine karşı politika üretmeye devam ediyor. Richmond FED Başkanı Thomas Barkin, FED’in bir resesyona girilmesi riskinin artması karşısında yüksek enflasyonu aşağı çekmek için gerekeni yapacakları vurgusu dikkat çekmiştir.

Hafta boyunca ons altın fiyatlarının son açıklamaların ardından hafif aşağı yönlü eğilimi nedeniyle altın piyasalarında düşüş eğilimi hız kazandı. Ons altın fiyatı 23 Haziran Perşembe gününde 1.837 dolar seviyelerinde ilerlemeye devam ediyor. Gram altında da benze bir hareket izlendi. Yurt için TCMB faiz kararının takip edildiği hafta boyunca bin lira seviyesinin üzeri görüldü.

Sponsorlu

FED Üyesinden Kritik Uyarı Geldi!

NABE’in düzenlediği bir organizasyonda konuşan Richmond FED Başkanı Thomas Barkin, FED’in Temmuz ayında yapılacak toplantıda faiz oranlarını 50 – 75 baz puan artırmasının uygun olduğuna işaret etti. Altın fiyatları üzerinde de etkisi görülen faiz kararları nedeniyle piyasalarda yıl sonunda neler olacağına dair beklentilerini de paylaştı.

FED’in faiz artırımına ve piyasalara ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan Barkin, yüzde enflasyon hedefinin hiçbir şeyi kırmadan hızlı bir şekilde gelinmek istediğine işaret etti. Temmuz ayı sonrası atılacak adımların ABD ekonomisinde resesyonun görülüp görülmeyeceği konusunda daha güçlü ipuçları vereceği ifade edildi. Altında yıl sonu hedefleri ise dikkat çekiyor.

Sponsorlu

Yıl Sonu Altın Tahmini Açıklandı!

Uzmanlar Yıl Sonuna İşaret Ediyor! Altın piyasalarında son dönemde görülen hareketleri değerlendiren analistler yıl sonu hedeflerini de açıkladır. Kıymetli Madenler Baş Analisti James Steel, StoneX Financial Ltd’den Rhona O’Connell ve HSBC Securities’den Suki Cooper tarafından konuya ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Suki Cooper’ın beklentisine göre dördüncü çeyrekte altın fiyatının 1.750 dolara düşeceği tahmini dikkat çekti. James Steel tarafından benzer bir beklenti açıkladı. Yılın ikinci yarısında 1.800 dolar altının görüleceğine dair güçlü beklentiler olduğu ifade ediliyor. O’Connell ise altında daha düşük fiyatların öngörüleceğine dair beklentiler açıklandı.

Uzmanlar Yıl Sonuna İşaret Ediyor!

Gram Altın Ne Kadar?

23 Haziran Perşembe gününde ise hafta kapanışı öncesi gram altın fiyatları yukarı yönlü eğilimine devam ediyor. 1.024 lira seviyesinde ilerleyen gram altın fiyatı, dolar kurunun da etkisiyle hafta başından itibaren devam eden hareketini sürdürüyor.

Çeyrek altında ise hafif düşüş eğilimi görülmeye devam ediyor. Yeni güne 1.686 lira seviyesinden başlayarak nispeten yatay bir seyirle ilerleyişini sürdürüyor. Yurt içinde ve yurt dışında önümüzdeki haftadan itibaren takip edilecek yeni verilere göre altın fiyatlarında yeni yönün belirlenmesi bekleniyor.