DOLAR
18,4592
EURO
17,8383
ALTIN
975,40
BIST
3.262,99
,

Uzmanlar Yatırımcıları Uyardı

Uzmanlar Yatırımcıları Uyardı
Sponsorlu
08.08.2022 16:11
0
A+
A-

ABD resesyona girdi! Altın fiyatlarında belirsizlik devam ederken uzmanlar yatırımcıları uyardı

Küresel piyasalarda altın fiyatları yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. ABD’nin resesyona girmesinden ve ABD-Çin geriliminden destek bulan altın fiyatlarında karışık hareketler takip ediliyor. İşte uzmanların altın fiyatı konusunda son uyarıları…

Altın yatırımcısı yurt dışındaki gelişmeleri yakından takip ederek küresel piyasalarda yönü tayin etmeye çalışıyor. Pek çok yatırımcı, “Altın fiyatları yükselecek mi?” sorusunun yanıtını ararken altın piyasasında belirsizlik devam ediyor. Geçen hafta ABD ekonomisinin teknik olarak resmen resesyona girdiği açıklandı. Küresel piyasalarda sert dalgalanmalara yol açan verilerden sonra borsalarda yukarı yönlü hareketlilik olması yatırımcıların kafasını karıştırdı. Ancak resesyon manşetlerine rağmen altın fiyatlarında kademli yükseliş olması dikkatlerden kaçmadı.

Ons Altın Son 1 Aylık Kaybını Telafi Etti

Sponsorlu

Son dönemde küresel piyasaları etkileyen ABD-Çin gerilimi, altın fiyatlarındaki baskıyı biraz olsun kırdı. Jeopolitik risklerin yaşandığı dönemlerde her zaman yatırımcı desteği bulan altın, iki ülke arasındaki gerilimin tırmanması ile birlikte yükseliş hareketine başladı. ABD-Çin geriliminde henüz net bir aşama kaydedilmemesine rağmen ons altın fiyatı bu süreçten destek alarak kazanımlarına devam etti. Değerli metal hafta içinde 1795 dolarlı seviyelere kadar tırmanarak son 1 aydır düşüş yaşamasını telafi etmiş oldu.

Geride kalan 1 ay boyunca düşüş hareketi ile gündeme gelen ons altın, geçen hafta hem resesyon hem de ABD-Çin geriliminden destek alarak kayıplarını geri aldı. Fakat altın fiyatlarında beklenen patlama bir türlü gelmedi. Yatırımcıların heyecanla beklediği altın fiyatındaki yükselişin sınırlı kalmasında ABD tarım dışı istihdam verileri etkili oldu. Ekonomistlerin beklentilerinden daha güçlü gelen TDİ verileri, altın fiyatını yeniden baskıladı.

Ons Altında 1785 Dolar Hedefi

Sponsorlu

ABD ekonomisi, geride kalan 2 çeyrekte art arda küçülme gösterdi. Bu veriler ABD ekonomisinin teknik olarak resesyona girdiğini gösteriyor. Bu koşullar altında ABD merkez bankası FED’in faiz artış politikasında frene basacağı beklentilerini güçlendirdi. Böylelikle borsalarda ve değerli metallerde yükseliş hareketi görüldü. Bu atmosferden nasibini alan ons altın fiyatı geçen hafta yüzde 2.2 oranında yükselerek yatırımcısını sevindirdi.

Öte yandan hafta içinde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’in tüm uyarılarına rağmen tartışmaların yaşandığı Tayvan’a gitmesi iki ülke arasında gerilim yarattı. Tayvan konusunda ABD ve Çin’in karşı karşıya gelmesi altının güvenli liman olma özelliğini bir kez daha devreye soktu. Tüm bu gelişmelerle birlikte altın, geçen haftayı 1765 dolardan kapattıktan sonra bu hafta ise 1785 dolarlı seviyelere kadar tırmandı. Haftanın son işlem gününde yükseliş hareketi yapmasına rağmen fiyatlarda dalgalanma görüldü.

ABD Verileri Altın Fiyatını Baskıladı

ABD’den gelen temmuz ayı tarım dışı istihdam verisi, ons altın fiyatında başlayan yükseliş yönlü momentumu durdurdu. ABD’de temmuz ayında tarım dışı istihdamın 528 bin arttığı açıklandı. Ekonomistler, TDİ verilerinin aynı dönemde 250 bin olmasını bekliyordu. Beklentilerin çok üzerinde gelen bu veriler altın fiyatında baskılamaya neden oldu. Ekonomistler ABD’de güçlü istihdam ekonomisinin hala sıcak olduğuna ve güçlü enflasyonun süreceğine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

ABD’den gelen bu veriler ABD Merkez Bankası FED’in 75 baz puan artış ihtimalini yeniden gündeme getirdi. FED’in şahin duruşunu koruması durumunda bilindiği üzere dolar güçlenip altın gibi faiz getirisi olmayan varlıklar değer kaybı yaşayabilir. Bölgesel FED Başkanları ise enflasyonda düşüş işareti görmediklerini, ekonomik yavaşlama olmasına rağmen enflasyon hedefine çekilmesi için fiyat istikrarı sağlanacağını açıkladı. Bu açıklamalarla birlikte ons altın fiyatının bir süre daha baskı altında kalacağı öngörülüyor.