DOLAR
18,0827
EURO
18,4787
ALTIN
1.029,98
BIST
2.963,89
,

Uzmanlar Altın ve Dolar Hedeflerini Açıkladı

Uzmanlar Altın ve Dolar Hedeflerini Açıkladı
Sponsorlu
02.08.2022 21:18
0
A+
A-

Gram altın fiyatında yeni hedef ne? Uzmanlar altın ve dolar kurundaki teknik seviyeleri açıkladı

Altın fiyatlarındaki yönü merak eden yatırımcılar için uzmanlardan dikkat çekici uyarılar geldi. Küresel piyasalarda altın fiyatını etkileyen gelişmeler ile birlikte yükseliş trendi sürüyor. Peki ons altın ve gram atlındaki yükseliş devam edecek mi? Piyasa uzmanları dolar ve altını olan yatırımcılara önemli uyarılarda bulundu…

Ons altın fiyatındaki yükselişin gram altında karşılık bulması sonucunda 1000 TL üzeri fiyatlamalar takip ediliyor. Geçtiğimiz hafta başlayan ons altın fiyatındaki artışlarla birlikte dolar/TL’de 2022 yılının zirvesi olan 17.95 seviyeleri görüldü. Bunun sonucunda gram altın 1020 TL’li seviyeleri test etmeye başladı. Bazı ekonomistler, gram altın fiyatındaki yükselişin hız kazanmasını beklerken bazı piyasa uzmanları ise kısa vadede düşüş yaşanabileceği konusunda yatırımcıları uyardı.

Haftanın ilk işlem gününden bu yana yukarı yönlü seyir izleyen altın fiyatları yatırımcıları meraklandırıyor. Dolar/TL’de 18 seviyesine yakın dalgalanmalar sürerken, önümüzdeki günlerde piyasadaki yönün nasıl olacağı merak ediliyor. ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararının hemen ardından ons altın fiyatında yükseliş hareketi başladı. FED Başkanı Jerome Powell’ın piyasaları rahatlatan açıklamalarının ardından sarı metal kritik seviyelere yaklaştı. Önümüzdeki günlerde piyasada ne yönlü hareketler olacağına dair detaylar ise piyasa uzmanlarından geldi.

Uzmanların Altın Fiyatı Analizi

Altın yatırımcısı önümüzdeki günlerde piyasada nasıl hareketler görüleceğini merak ediyor. Özellikle son günlerde hızlı yükseliş trendi başlattığı görülen ons altında resesyon endişesiyle yaşanan düşüş sonrası toparlanma hız kazandı. IKON Menkul analistleri, altın fiyatının geleceğine dair dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Uzmanlara göre sarı metal, haftanın ikinci işlem gününde kritik direnç bölgesi olarak tabir edilen seviyelerin hemen altında fiyatlanıyor. Ons altın fiyatında 2070 dolarlı zirvenin görülmesinden sonra alçalan kanal içinde hareket sürüyor. Ancak Cuma günü kapanışta bu kanalın alt bandına temas eden ons altındaki hareketlilik yatırımcılarını da heyecanlandırmıştı.

Sponsorlu

Asya seansında ons altın fiyatının yeterince destek görmemesi yüzünden yatay veya kademeli yükseliş yönlü hareketler takip ediliyor. Öte yandan kanalın kritik direncine temas eden ons altın bu seviyeyi kırmaya gücü yetmedi. Gece saatlerinde Asya seansında bu direnç bölgesinden hafif kar satışları geldi. Fakat ABD Merkez Bankası FED’in açıklaması sonrası ons altın fiyatında düşüşler sınırlı seviyede kalıyor. Bu durumda ons altın yükseliş potansiyelini koruyor ve kritik direnç altında fiyatlanırken bu direnci kırmak için yeni denemeler yapabilir gibi görünüyor.

Ons Altın Fiyatında Önemli Seviyeler

Deneyimli analistler ve altın piyasası uzmanları, ons altın fiyatında kısa vadede takip edilmesi gereken seviyeleri verdi. Gram altın yatırımcısını da yakından ilgilendiren ons altının mevcut grafiğinde alçalan takoz formasyonu takip ediliyor. Teknik görünümde günlük mumlar ile yukarı yönde kırılma yapması beklenen ons altın için bir sonraki kritik direnç bölgesi 1805 dolar seviyesi oldu. Bu direnç bölgesinde yaşanabilecek olası kar satışlarında ise gün içi destek 1750 dolar olarak açıklandı. Uzmanlar, ons altın fiyatında günden güne sıkışma yaşandığını ifade ederken grafikteki formasyonun sonunda sert fiyat hareketlerinin gelebileceği konusunda uyardı.

Dolar/TL’de Teknik Görünüm

Gram altın yatırımcısı, ons altın piyasasını yakından incelerken bir yandan da dolar/TL paritesindeki değişimleri izliyor. Dolar kuru yaklaşık 5 iş günü boyunca 17.92 seviyesini ana direnç olarak aldı. Uzmanlara göre dolarda yükselişi izleyen 8 günlük ortalama fiyatların hemen altında yer alıyor. Piyasa uzmanları ve deneyimli analistler, ortalamaların üzerinde tutunan dolar kurunda yükseliş trendinin korunmaya devam ettiğini belirtiyor. Dolar kurunda dirençler 17.92, 18.08 olarak verilirken bu dirençlerin kırılması halinde gram altın fiyatında da 1040 TL’li seviyelere yükseliş başlayabilir.

Sponsorlu