DOLAR
18,0827
EURO
18,4787
ALTIN
1.029,98
BIST
2.963,89
,

Tarımsal Emtialar ise Gerilemeye Başladı! 2022

Tarımsal Emtialar ise Gerilemeye Başladı! 2022
Sponsorlu
26.06.2022 17:07
0
A+
A-

Emita Piyasalarında Korkutan Resesyon Endişesi! Altın, Gümüş ve Bakır Düşüşte! Tarımsal Emtialar ise Gerilemeye Başladı!

Tarımsal Emtialar ise Gerilemeye Başladı! Küresel düzeyde merkez bankalarının parasal sıkılaşma politikaları piyasaları etkisi altına almaya devam ediyor. Kıymetli metaller arasında yer alan altın, gümüş ve bakır gibi unsurlarda sert düşüşler gözlemlendi. Yine bu endişelere bakılarak tarımsal emtialarda ise gerileme görüldü. İşte piyasalarda son durum…

ABD Merkez Bankası (FED) agresif bir şekilde faiz artırma politikasını, enflasyonla mücadele kapsamında sürdürmeye devam ediyor. Küresel resesyon endişelerinin de eklenmesi ile emtia fiyatlarında düşüşler gözlemlendi. Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren savaş sonrasında sert bir şekilde yükselen emtialar, ekonomik durgunluk endişelerinin artmasıyla gerileme eğilimi göstermeye başladı. Uzmanlar ise FED’in Temmuz ayında 75, Eylül ayında ise 50 baz puan faiz artırımına gitmesini bekliyor. Petrol fiyatlarında ise son bir aydan uzun sürenin ardından dip seviyelerinin gelmesi dikkat çekiyor.

Merkez Bankaları Kararları Piyasaları Etkiliyor!

Merkez bankalarının harekete geçmelerinin ardından piyasalarda ciddi bir gerileme görülmeye başladı. Başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere, İngiltere Merkez Bankası (BOE) ve diğer güçlü merkez bankalarının kararları etkisini sürdürmeye devam ediyor. FED’in mayıs ayında yüzde 8,6 ile son 40 yılın en yüksek enflasyon rakamlarının görülmesinin ardından faiz artırmaya başlaması ciddi bir etki yarattı. Son toplantısında ise faizleri 75 baz puan artırarak yüzde 1,75’e yükseltti. FED son 28 yılın en yüksek faiz artışı ile öne çıkıyor.

BOE ise politika faizlerini 25 baz puan artırarak yüzed 1,25’e çekmişti. Buna ek olarak Avrupa Merkez Bankası tarafından Temmuz ayında faiz artışına gidebileceği duyurusu piyasaları etkiliyor. Piyasalara yön eren ekonomilerin merkez bankalarının bu kararlarını izleyen diğer ülkelerin merkez bankaları da parasal sıkılaşmaya gitmeye devam ediyor.

Sponsorlu

Resesyon Endişeleri Piyasaları Fena Vurdu!

Tarımsal Emtialar ise Gerilemeye Başladı! Küresel düzeyde merkez bankalarının faizleri yükseltmeleri resesyon, yani ekonomik durgunluk endişelerini artırmaya devam ediyor. Uzmanlardan ise gelen yorumlar, birçok ülkenin durgunluktan kaçınmak için zor durumda kalacağı aktarılıyor. Yüksek enflasyon nedeniyle faiz artırarak ekonomiyi soğutmaya çalışıldığı ifade ediliyor.

Emtia fiyatları ekonomik durgunluğun da etkisi ile talepte düşüş yaşamaya başladı. Piyasalarda görülen bu negatif etkinin ise ne yönde evrileceği merak ediliyor. Emtia borsalarında satış eğiliminin artması ile yatırımcılar doğru pozisyonu almak için harekete geçti.

Tarımsal Emtialar Düşüş Yaşamaya Başladı!

Tarımsal Emtialar ise Gerilemeye Başladı! Rusya ve Ukrayna krizi ile tarımsal emtia fiyatlarında görülen artışlar yerini resesyon endişeleri ile düşüş eğilimine bıraktı. Buna ek olarak büyük ekonomilerde hasat sezonunun yaklaşması ve resesyon etkisi tarımsal emtia fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Bu etki sonrasında gıda enflasyonundaki artış da bir süre daha ertelenmiş oldu.

Sponsorlu

Mevcut durumda ise Chicago borsasında en yüksek işlem hacmine sahip buğday, 29 Mart’tan bu yana en düşük seviyelere ulaştı. Benzer şekilde diğer tarımsal emtia unsurlarında da geri çekilmeler yaşanmaya devam ediyor.

Tarımsal Emtialar ise Gerilemeye Başladı!

Değerli Metaller ve Petrolde Gerileme Görüldü!

Brent petrolde ise varil başına geçtiğimiz gün itibariyle 110 dolar seviyeleri görülmeye başladı. Öte yandan Çin’de yaşanan üretim sorunlarına bağlı olarak metal fiyatları da negatif etkilenmeye başladı. Kalay, gümüş, bakır ve altın fiyatlarında da benzer etkiler görülmeye devam ediyor.

Küresel piyasalarda merkez bankalarının politikaları ciddi etki yaratmaya devam ediyor. Resesyon endişeleri ve enflasyon gibi unsurlar çelişkili bir yapı sunuyor. Bu dönemde yatırım yapmak isteyenlerin ise doğru pozisyonu alması önemli görülüyor. Özellikle tek bir alanda tüm yatırımın değerlendirilmemesi önemli görüldü.