DOLAR
17,9699
EURO
18,2901
ALTIN
1.020,08
BIST
2.986,99
,

Rusya gaz musluklarını kesiyor 2022

Rusya gaz musluklarını kesiyor 2022
Sponsorlu
28.06.2022 14:53
0
A+
A-

Rusya gaz musluklarını kesiyor: Avrupa’da doğalgaz karneyle dağıtılabilir!

Rusya gaz musluklarını kesiyor! Avrupa’da siyasi ve ekonomik problemlere davetiye çıkartan Rusya, gaz tedariklerinde kesintiye gittiğini açıklamıştı. Bu gelişme sonrası geçen hafta Avrupa gösterge doğalgaz fiyatı yüzde 9.1 oranında yükseldi…

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı düzenlediği sınır ötesi askeri operasyonun ekonomik etkileri yaşanmaya devam ediyor. Avrupa ülkelerinde hem ekonomik hem de siyasi krizlere sebebiyet veren bu durum sonrasında küresel piyasalardaki hareketlilik sürüyor. Rusya, geçtiğimiz hafta Avrupa ülkelerine doğal gaz tedarikinde kesintileri arttıracağını açıklamıştı. Avrupa doğalgaz fiyatları bu gelişmeden sonra yeniden yukarı yönlü fiyat hareketine başladı.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları Rusya’nın tedarik kesintileri arttıracağını söylemesi ve faaliyetlerini bu yönde şekillendirmesinden sonra yine yükselmeye başladı. Özellikle Avrupa’da doğalgaz depolama tesislerinin dolum hızı düştü. Öte yandan yaz mevsiminde depoları yeterli miktarda doğalgaz ile dolduramayan Avrupa ülkelerinin, kış aylarında büyük bir sıkıntı yaşayabileceği belirtiliyor. Bilindiği üzere kış aylarında sadece elektrik üretiminde değil aynı zamanda evlerin ve iş yerlerinin ısıtılmasında da yoğun miktarda doğalgaz ihtiyacı doğuyor.

Avrupa Doğalgaz Depolarında Kriz Kapıda

Rusya gaz musluklarını kesiyor! Rusya’nın doğalgaz tedarikinde kısıtlamaları giderek arttırması sonucunda Avrupa ülkelerinde çeşitli endişeler gündeme gelmeye başladı. Özellikle geçtiğimiz hafta doğalgaz gösterge fiyatı Avrupa’da yüzde 9.1 oranında yükselmesiyle dikkatleri çekmişti. Bunun üzerine yeni haftada doğalgaz fiyatları haftaya yüzde 6.9’a varan artışla başladı. Ana tedarikçi olan Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz ana tedarik hattını yüzde 60 oranında kesti. Bunun üzerine Rusya’dan doğalgaz alan Avrupa ülkelerinin depolarını doldurmak için alternatif tedarikçi aradığını ancak farklı alternatiflere ulaşamadığı belirtildi.

Sponsorlu

Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz ana tedarik hattında yüzde 60 gibi yüksek bir oranda kesintiye gitmesinin yankıları sürüyor. Bu gelişme üzerine Rusya’dan doğalgaz tedarik eden ülkelerin doğalgaz depolama tesislerinin dolum hızı düştü. Eğer dolum hızının düşük seviyede devam etmesi halinde kış aylarında evlerin ısıtılması için gerekli seviyelerde doğalgaz olmayabileceği belirtiliyor. Uzmanlar bu durumun kış aylarında Avrupa ülkelerinde ciddi bir doğalgaz krizi yaratabileceğini söylüyor.

Kuzey Akım Doğalgaz Boru Hattı Kapatılacak

Rusya gaz musluklarını kesiyor! Avrupa ülkelerinin almış oldukları ortak kararlar Rusya’ya karşı yaptırım uygulamaları, doğalgaz tedarikinde ciddi problemler meydana getirdi. Bilindiği üzere Rusya’dan Avrupa’ya ana doğalgaz tedarik hattı olan Kuzey Akım Boru Hattı’nın önümüzdeki ay bakım nedeniyle tamamen kapatılması, gaz tedarik eden ülkeleri endişelendiriyor. Bakım çalışmalarının ne kadar süreyle devam edeceğine dair henüz net bir açıklama gelmedi. Kuzey Akım boru hattındaki bakımın uzun sürmesi ve bu hattın uzun süreyle tamamen kapalı kalması Avrupa’da yeni bir enerji krizini tetikleyebilir.

Rusya gaz musluklarını kesiyor

Sponsorlu

Almanya Maliye Bakanı’ndan Karneyle Dağıtım Açıklaması

Alman Ekonomi Bakanı Robert Habeck, son açıklamasında mevcut çalışmalar nedeniyle Rusya’nın boru hattından gaz tedarikine devam edip etmeyeceğine dair görüşlerini bildirdi. Alman Bakanın, Rusya’nın gaz tedariki konusunda net bir tavrının olmadığını ve gaz tedarikine devam edip etmeyeceğinden emin olmadığını söylemesi basında geniş yankı buldu. Robert Habeck ayrıca Avrupa’da Rusya’nın doğalgaz kesintileri yüzünden yeni bir yükselme olursa, kış aylarında karneyle dağıtım olabileceğine dikkat çekti. Bu tür endişeler yüzünden Avrupa Komisyonu acil toplanmaya karar verdi.

Temmuz ayında Avrupa Birliği’nin Rusya’dan doğalgaz talebini nasıl azaltabileceğine dair bir yasa teklifi sunmaya hazırlandığı öğrenildi. Geçtiğimiz hafta yüzde 9,1 oranında artan Avrupa gösterge doğalgaz fiyatı bu haftaya da yüzde 3,5 yükselişle başlayarak 133,03 Euro oldu. Uzmanlar Avrupa ülkelerinin doğalgaz tedarikçisi için Rusya yerine farklı bir alternatif bulamamaları halinde çok zorlu bir kış ayları geçirebilecekleri olasılığını öne sürüyor.