DOLAR
18,0943
EURO
18,3764
ALTIN
1.026,90
BIST
2.998,74
,

Korkutan Petrol Tahminini Açıkladı! 4 Temmuz

Korkutan Petrol Tahminini Açıkladı! 4 Temmuz
Sponsorlu
04.07.2022 18:46
0
A+
A-

Bu Senaryo Gerçek Olursa Türkiye’de Kimse Akaryakıt Alamaz! ABD’li Finans Devi Korkutan Petrol Tahminini Açıkladı! 380 Dolara Fırlayacak!

Korkutan Petrol Tahminini Açıkladı! ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, petrol fiyatlarına yönelik yaptığı yeni tahmin ile piyasalarda adeta panik havaları estirdi. Rus petrolüne yönelik yeni yaptırımların gündeme gelmesiyle 380 dolar seviyelerine işaret etti. Petrolde korkutan senaryo…

JP Morgan raporuna göre bir süredir dünya genelinde Rusya ve Ukrayna gerilimi ile artan petrol fiyatlarının, yeni yaptırım kararları ile daha da artabileceği aktarılıyor. Varil fiyatının 380 dolara kadar çıkabileceğine dair tahminlerin gelmesinin ardından Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarının ne olacağı ise birçok kişide soru işaretlerine neden oldu. Bir süredir dolar kurunda yaşanan düşüş ile sürücüler azda olsa nefes aldılarsa bile olası bir olumsuz senaryoda artan petrol fiyatlarının çok ciddi zamlara neden olabileceği aktarılıyor. Özellikle G7 ülkelerinin Rus petrolüne yönelik yaptırımlarının gündeme gelmesi ile fiyatların beklentinin çok daha üzerine çıkabileceği aktarılıyor.

Petrol Fiyatları 380 Dolara Çıkabilir!

Korkutan Petrol Tahminini Açıkladı! ABD’li yatırım bankası JP Mogan, Rusya’nın ABD ve Avrupa yaptırımlarına karşı bir misilleme olarak ham petrol üretiminde kesinti yapabileceğini aktardı. Bu senaryonun olması durumunda petrolün varil başına fiyatının rekor seviyelerde artacağı aktarılıyor. Eğer bu misilleme gelirse 380 dolar seviyesinin görülmesinin muhtemel olduğu aktarılıyor.

Geçtiğimiz haziran ayında Almanya’nın ev sahipliğinde yapılan G7 Zirvesi sonrasında yayımlanan bildirgede, belirli bir fiyatın üzerinde satılan Rus petrolünün taşınmasına yasak getirilmesinin değerlendirildiği aktarıldı. Analistlerin tavan fiyat uygulaması yapılması halinde Rusya’nın ihracatı azaltarak misilleme yapabileceği aktarılıyor. Bu kapsamda piyasalarda yeni bir gerginlik yaşanmaya başladı.

Sponsorlu

Brent Petrol Ne Kadar Oldu?

Brent petrol fiyatlarında yeni haftada hareketlilik görülmeye başladı. Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının nispeten geri çekilmesi Türkiye’de de pompa fiyatlarına bir şekilde yansımaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta kapanışında Cuma günü 112,45 dolara kadar yükselen Brent petrol varil fiyatı, 4 Temmuz Pazartesi itibariyle 112 dolar seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

Fiyatların artmasında özellikle resesyon beklentilerine rağman düşük OPEX üretimi ve Libya’daki karışıklıklar gösteriliyor. Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle devam eden arz daralması da en büyük etkenler arasında gösterilmeye devam ediyor. Küresel düzeyde görülen merkez bankalarının agresif faiz tutumları da birçok piyasada etkisini göstermeye devam ediyor.

Benzi Fiyatlarında Yüzde 225 Zam Geldi!

Korkutan Petrol Tahminini Açıkladı! Küresel piyasalarda petrol fiyatlarının yükselmesi, dolar kurunda yaşanan ataklar ve vergiler gibi daha birçok unsur Türkiye’de pompa fiyatlarına olumsuz yansımaya devam ediyor. Benzinin litre fiyatı sadece 1 yıl önce İstanbul’da ortalama 7,74 lira iken, yılbaşından bu yana yüzde 105 oranında zamlandı. Yıllık oranda benzinde zam oranı ise yüzde 225’lere kadar çıkıyor. Eğer JP Morgan tarafından petrol fiyatlarında 380 dolarlık seviyelerin görüleceğine dair kötü senaryolar gerçekleşirse dünya genelinde olduğu Türkiye’de akaryakıt satın almak bir hayli zorlaşacak. Hali hazırda yüksek olan akaryakıt fiyatlarının bu kapsamda bir hayli artması bekleniyor.

Sponsorlu

Korkutan Petrol Tahminini Açıkladı!

Güncel Akaryakıt Fiyatları Ne Kadar?

4 Temmuz Pazartesi gününde akaryakıt fiyatlarında indirim beklentileri sürüyor. Brent petrol fiyatı 112 dolar seviyelerinden işlem görürken, dolar kurunun 17 lira seviyesini altında seyretmesi sayesinde indirimler gelmeye başladı. Son verilere göre İstanbul’da benzinin litre fiyatı 25,13 lira, motorinin litre fiyatı ise 26,61 lira seviyelerinden işlem görüyor. LPG ise 10,49 TL olarak satılmaya devam ediyor. Ankara’da ise benzinin litre fiyatı ortalama 25,22 liradan, motorinin litre fiyatı ise 26,70 liradan satılıyor. LPG (otogaz) ise 10,74 liradan satılıyor.