DOLAR
18,4474
EURO
17,8813
ALTIN
975,63
BIST
3.246,16
,

JPMorgan’dan küresel ekonomi incelemeyi: Resesyon mu, yumuşak iniş mi?

JPMorgan’dan küresel ekonomi incelemeyi: Resesyon mu, yumuşak iniş mi?
Sponsorlu
13.09.2022 13:41
0
A+
A-

JPMorgan’dan küresel ekonomi incelemeyi: Resesyon mu, yumuşak iniş mi?

JPMorgan Chase stratejistleri küresel ekonomi için ‘yumuşak iniş’in gitgide daha muhtemel bir senaryo haline geldiğini öngördü. Stratejistlere göre bu vaziyet tehlikeli varlıklar için baskı yapmaya devam edecek.

Matko Kolanovic ve Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki stratejistler enflasyon ve fiyat baskılarının ılımlılaştığını, gelişmenin derlendiğini ve Harcayıcı Güveninin karar kazanmaya başladığını gösteren son bilgilerle dünya ekonomisinin resesyon tehlikesinden uzaklaştığınu belirtti.

Piyasaların Çin’deki mali teşviklerden ve Avrupa’nın enerji destek tasarılarından yararlanabileceğini ifade eden stratejistler “Ekonomik bilgiler ve yatırımcı pozisyonlanması tehlikeli varlıkların performansı için Merkez Bankaları’nın laflı irtibatından daha ehemmiyetli etmen olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Son günlerde piyasalarda -en azından Amerika Birleşik Devletlerinde- enflasyonun doruğu gördüğüne dair pozitif temenniler dominant. MSCI Dünya Endeksi dün Mayıs ayından beri en iyi 4 günlük yükselişi kaydoldu.

Sponsorlu

JPMorgan stratejistleri dolar için pozitif görüş bildirirken Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa bono getiri çarpıklarında ise yataylaşma bekliyor.

Küresel ekonomide ‘yumuşak iniş’ bekleyen tek müessese JPMorgan değil. Oreana Financial Services CIO’su Isaac Poole “Gelen bilgiler, küresel ekonominin yumuşak işine doğru ilerlediğini gösteriyor. Bu senaryoda Amerika Birleşik Devletlerinde kârlılıkların gelecek sene görece iyi olmasını bekleriz” biçiminde konuştu.

Sponsorlu