DOLAR
18,0943
EURO
18,3764
ALTIN
1.026,90
BIST
2.998,74
,

Güncel Gümüş Fiyatları 23 Haziran

Güncel Gümüş Fiyatları 23 Haziran
Sponsorlu
23.06.2022 13:29
0
A+
A-

Altından Sonra Sıra Gümüşte Mi? Uzman İsim Gümüş Hakkında Değerlendirmesini Yaptı! Gümüş Yatırımı Mantıklı Mı? Güncel Gümüş Fiyatları

Güncel Gümüş Fiyatları; Kıymetli metallerde gümüş yatırımları son dönemde öne çıkmaya başladı. Küresel piyasalarda enflasyon ve resasyon risklerine karşı güvenli liman olarak görülen altının dışında gümüş yatırımına da ilgi artıyor. Yatırımcıların bir süredir takip listesinde yer alan gümüş hakkında uzman isimlerden de yeni tahminler gelmeye devam ediyor. Peki, gümüşte son durum ne? İşte gümüş piyasalarında son durum…

Kıymetli metal emtiaları arasında yer alan gümüş, altından sonra küçük yatırımcıların hedefinde yer alan enstrümanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Küresel piyasalarda da hareketlilik yaşayan gümüş, özellikle altın fiyatlarının sert yükselişi sonrasında yeni yatırımcılar için alternatif oluşturmayı başardı. Son dönemde ilginin daha da arttığı gümüş hakkında Finans Analisti İslam Memiş’ten kritik açıklamalar geldi. Türkiye’de de yerli yatırımcıların bir süredir hedefine yer alan gümüşe ilişkin kritik değerlendirmeler yapılmaya devam ediyor.

İslam Memiş Gümüş Tahminini Açıkladı!

Güncel Gümüş Fiyatları; Piyasa tahminleri ile birçok kişi tarafından takip edilen Ekonomist İslam Memiş, piyasalardaki son görünüm hakkında kritik değerlendirmelerde bulundu. Başta altın olmak üzere, gümüş fiyatlarına da değinen İslam Memiş, makroekonomik etkenlere işaret ederek genel değerlendirmelerde bulundu. Gümüş yatırımcısını da unutmayan İslam Memiş, ‘’gümüş satılmaz, alınır’’ ifadeleri ile mevcut durumda ne yönde pozisyon alınması gerektiğine dair kişisel görüşlerini paylaştı.

Sponsorlu

Gümüş fiyatlarında yaşanan düşüşlerin ilave yapmak için fırsat sunduğuna dikkat çeken İslam Memiş, 22,80’e kadar gümüş ons fiyatında atakların devam edeceğini düşündüğünü dile getirdi. 23,20 seviyesine kadar devam edebilecek ataklara da işaret eden İslam Memiş, altın ve gümüş ons fiyatlarına dikkat etmenin yerinde olacağına vurgu yaptı. Kendi nazarında düşüşlerin kalıcı olmadığını aktarması ise dikkat çekiyor. Gümüş fiyatlarındaki hareketlilik ise birçok yatırımcı tarafından yakından takip ediliyor.

Gümüş Yatırımı Yapılır Mı?

Altından sonra gümüş yatırımı özellikle küçük yatırımcılar için özel bir yere sahip. Gümüş yatırımı için işlenmemiş, külçe olarak da tanımlanan gümüş alımının ilgili piyasalarda yapılmasının makul olduğu ifade ediliyor. Diğer birçok emtia yatırımında olduğu gibi gümüş yatırımında da 250, 500 gram veya 1 – 2 kilo seçenekleri ile uzun vadeli yatırım stratejilerinin uygulanabileceği aktarılıyor.

Uzun dönem pozisyonlarında gümüş yatırımının beklentileri karşılama potansiyeli olduğuna dair uzman tahminleri de öne çıkıyor. Tüm piyasalarda olduğu gibi gümüş piyasalarında da ciddi riskler olduğu unutulmamalıdır. Yatırımcıların tek bir üründe tüm yatırımlarını kullanmaları önerilmemektedir. Bunun yerine riski en aza indirecek miktarda alım yapılması ve mevcut piyasa verilerine göre temkinli işlem yapılması önerilmektedir.

Sponsorlu

Gümüş Neye Göre Yükseliyor?

Altın ve gümüş fiyatları birbiri ile orantılı bir seyir izlemektedir. Genelde para birimlerine olan güvenin enflasyon gibi riskler nedeniyle azalmasının ardından oluşan bu güvensizlik ortamında altın ve gümüş gibi değerli metallere karşı ilgi artar ve fiyatlar yükselir. 2022 yılında bilhassa pandemi sonrası gelen süreçte küresel piyasalarda enflasyonun artması ve beraberinde gelen birçok kriz nedeniyle altın fiyatları başta olmak üzere gümüş fiyatlarında da bu hareketlilikler görülmüştür.

Güncel Gümüş Fiyatları

Gümüş Ne Kadar?

Güncel Gümüş Fiyatları; 23 Haziran Perşembe itibariyle gümüşün gram fiyatı 11,87 lira seviyesinden işlem görmektedir. Gümüşün ons fiyatında ise güncel olarak 21 lira seviyesi görülmeye devam ediyor. Uzmanlara göre gümüşte ve altında yaşanacak geri çekilmeler alım fırsatı yaratacaktır. Uzun vadede yükseliş beklentisi ise dikkat çekmektedir. Yatırımcıların güncel verilere göre işlem yapması ve doğru pozisyonu almaları önerilmektedir.