DOLAR
18,4539
EURO
17,8135
ALTIN
965,15
BIST
3.260,15
,

Gram Altın Süperiz Gelişme!

Gram Altın Süperiz Gelişme!
Sponsorlu
22.06.2022 11:46
0
A+
A-

Piyasalar Merkez Bankası Faiz Kararına Odaklandı! Gram Altın Süperiz Gelişme! Deutsche Bank Rekor Altın Tahminini Paylaştı!

Gram Altın Süperiz Gelişme! Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından bu hafta açıklanacak faiz kararı merakla takip ediliyor. Perşembe günü açıklanacak karar öncesinde altın piyasalarında sürpriz hareketler görüldü. Yurt içi piyasalarda altın fiyatları hareketliliğini korurken, küresel piyasalara ilişkin de dev bankadan rekor altın tahini geldi! İşte altın piyasalarında son durum…

Piyasaların gözü kulağı bu hafta açıklanacak TCMB faiz kararlarına çevrilmiş durumda. Yeni haftanın en önemli verilerinden biri olarak gösterilen faiz kararı için beklentiler de oluştu. Bir önceki toplantısında politika faizlerini yüzde 14 seviyesinde sabit bırakan Merkez Bankası tarafından Perşembe günü ne yönde karar verileceği merak ediliyor. Öte yandan küresel altın piyasalarında da benzer hareketlilik devam ediyor. Altın hakkında rekor tahminini paylaşan Deutsche Bank, tarih vererek olacakları açıkladı.

Merkez Bankası Faiz Kararı Altını Nasıl Etkileyecek?

23 Haziran Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından faiz kararı açıklanacak. Altın fiyatlarının Rusya ve Ukrayna savaşı ile yaşadığı gerilim, FED kararları ve küresel enflasyon gibi nedenlere bağlı olarak son dönemdeki hareketi ise yurt içi piyasaları da etkilemeye devam ediyor. TCMB faiz kararının ise gram altın başta olmak üzere piyasaları nasıl etkileyeceği yakından takip edilecek.

Piyasalarda genel kanı TCMB’nin faizleri yine sabit bırakacağı yönünde. Buna ek olarak pandemi sonrası süreçte toparlanma eğiliminin de oluşması dikkat çekiyor. Dolar kurunun yukarı yönlü hareketi de altın fiyatlarının artma eğilimini hızlandırmış durumda. Uzmanlara göre altında yön yukarı doğru eğilimini sürdürmeye devam edecek.

Sponsorlu

Deutsche Bank Altın Tahminini Açıkladı!

ABD enflasyonun tarihi zirvelere çıkmasının ardından FED’in şahin duruşu piyasaları derinden etkilemeye devam ediyor. Altın ise güvenli liman olarak görülmesi ile diğer unsurlara göre daha etkileniyor. Alman bankacılık devi Deutsche Bank ekonomistleri ise şaşırtıcı altın tahminleri ile dikkat çekti.

Deutsche Bank analistlerinden biri olan Pablo Piovano, altının 1.880 dolar ile sınırlı kalabileceğini aktardı. Altının güvenli liman olma özeliğini sürdürmeye devam etmesini bekleyen uzmanlara göre, Haziran 2023’te fiyatının 2.100 dolar seviyelerinde olacağını öngördükleri ifade edildi. Risk faktörünün piyasalarda etkisinin görülmesinin de altının riskten korunma aracı olarak öne çıkacağını düşündükleri ifade ediliyor.

Sponsorlu

Uzman İsim Gram Altın Hedefini Açıkladı!

Gram Altın Süperiz Gelişme! Piyasalara ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Sefer Şener, Milliyet’te er alan habere göre gram altının 1.000 TL altına düşmesinin mümkün olmadığına işaret ediyor. FED’in faiz artışarı nedeniyle dolar endeksinin 105 seviyelerinde oluşunun küresel piyasalarda doların değer kazandığının göstergesi olduğu aktarıldı. Doların değer kazanması ve ons altındaki gevşemelere karşın gram altının bin lira altına düşmesini beklemediğini aktardı.

Yüksek oranlı dalgalanmalara da dikkat çeken Şener, nispi de olsa altında ger çekilmelerin görülebileceği aktarıldı. Orta ve uzun vadede gram için 1.100 – 1.150 seviyelerinin sürpriz olmayacağı aktarıldı.

Gram Altın Süperiz Gelişme!

Güncel Gram, Çeyrek ve Cumhuriyet Altın Fiyatları

Gram Altın Süperiz Gelişme! 21 Haziran Salı gününde haftanın ikinci işlem gününe gram altın yukarı yönlü devam ediyor. 1.024 lira seviyelerinden günün ikinci yarısında işlem gören gram altını, 1.687 TL seviyesi ile çeyrek altın takip ediyor. Cumhuriyet altını ise 6.726 TL seviyesi ile yukarı eğilimine devam ediyor.

Ons altında 1.836 dolar seviyeleri ile hafif aşağı yönlü eğilim görülmesine rağmen gram altında yukarı yönlü hareket devam ediyor. Perşembe günü gelecek TCMB faiz kararı hafta boyunca piyasalarda etkili olması bekleniyor.