DOLAR
18,4495
EURO
17,8000
ALTIN
963,47
BIST
3.260,15
,

Gram Altın 955 Liraya Kadar Düştü! 17 Temmuz

Gram Altın 955 Liraya Kadar Düştü! 17 Temmuz
Sponsorlu
17.07.2022 17:37
0
A+
A-

Altında Yeni Satış Dalgası Başlayacak! Analistler Altın Yatırımcısını Uyardı! Gram Altın 955 Liraya Kadar Düştü!

Gram Altın 955 Liraya Kadar Düştü! Altın fiyatları ciddi bir geri çekilme yaşadı. Uzmanlar ise yeni bir satış dalgası gelebileceğine dair uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Analistlerin altınla ilgili son tahminleri gündem oldu…

Gram Altın 955 Liraya Kadar Düştü! Küresel piyasalarda doların güç kazanmasının ardından altın fiyatlarında düşüş görülmeye başladı. Altının yaşadığı bu geri çekilmelerin ardından iç piyasalarda ise gram altın başta olmak üzere altın fiyatlarının da aşağı yönlü hareket izlemesi dikkat çekiyor. Gram altının kısa süre içinde bin lira seviyesinden 955 liralara kadar düşmesinin ardından uzmanlarda kritik değerlendirmelerde bulundu. Doların euro başta olmak üzere tüm unsurlara karşı yükseliş eğilimi göstermesi, ABD’den gelen faiz artırma kararlarının altın üzerinde baskı oluşturduğu aktarılıyor. Piyasalarda yaşanan bu gelişmelerin altın fiyatlarını geçtiğimiz Cuma gününden itibaren üst üste beşinci haftalık düşüşünü gerçekleştirdiği ifade edildi. Analistler ise son durumu değerlendirdi.

Gram Altın 955 Liraya Kadar Düştü!

Altın Yatırımına Talep Azalıyor!

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından uygulanan şahin politikası kapsamında gelen yeni haberler altın başta olmak üzere tüm piyasalar üzerinde etkisini göstermeye devam ediyor. Merkez Bankası tarafından bu ayki toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırma beklentinin oluşması dikkat çekti. ANZ Research uzmanlarına göre, daha yüksekk faiz oranları ve tahvil getirileri nedeniyle, getirisi olmayan külçeyi elde tutmak için maliyetinin yükseleceği ifade ediliyor. Söz konusu durumun altına yönelik yatırım talebinin düşmesine neden olduğunun altını çizdi.

Sponsorlu

Altın’ın FED’in büyük faiz artırımı beklentileri nedeniyle baskı altında kalacağını ifade eden uzmanlar, altının herhangi bir yükseliş olanağının şu anki görünümde mümkün olmadığı görüşü paylaşıldı. Enflasyon, faiz artırımını durduracak düzeyde gerilemedikçe veya diğer merkez bankaları FED kadar agresif olmaya başlamadıkça, doların zayıflamadığı her senaryoda altının herhangi bir yükseliş göstermesinin düşük olduğunun altı çizildi.

Altında Bu Seviyelere Dikkat!

Gram Altın 955 Liraya Kadar Düştü! Uzmanlar altın yatırımcısına kritik uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Spor altın, yüzde 0,3 düşüşle 1.704 dolar seviyelerine kadar gerilemesinin ardından, ilgili haftada yüzde 2,1 oranında değer kaybı yaşadığı aktarıldı. ABD altın vadeli işemleri ise 0,2 düşüşle, 1.701 dolar seviyelerine kadar gerilediği hatırlatıldı. Bu gelişmeler ışığında, OANDA analistlerinden Jeffrey Halley, altının son haftada da daha güçlü bir dolar karşısında soluk kaldığını ifade etti.

Sponsorlu

1.700 dolar seviyesinden önce geçici olarak bir üs oluşturma eğilimi görüldüğünü ifade etti. Buna ek olarak 1.750 dolar bölgesiyle sınırlı rallilerle anlamlı bir yukarı yönlü hareket belirtisi göstermediğinin de altını çizdi. Piyasalarda takip edilecek yeni seviyelerin yatırımcılar için kritik öneme sahip olduğuna vurgu yaptı.

Gram Altın 955 Liraya Kadar Düştü!

Altında Son Durum Ne?

Altın piyasalarında son durum yakından takip edilmeye devam ediyor. 16 Temmuz Cumartesi itibariyle hafta sonu kapalı olan piyasalarda ons altın 1.708 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Bir süredir aşağı yönlü görülen ons altın fiyatları yurt içinde de altın fiyatlarını etkileyen temel unsurlar arasında yer alıyor.

Gram Altın Ne Kadar?

Gram altın fiyatları hafta sonu itibariyle 955 lira seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Yeniden bin lira hedefini ne zaman yakalayacağı konusunda net görüntü sunmayan gram altın, dolar kurunda yaşanan hareketlilikten de etkilenmeye devam ediyor.

Çeyrek Altın Ne Kadar?

Çeyrek altın fiyatlarında ise düşüş eğilimi görülmeye devam ediyor. Altın fiyatlarında görülen son gelişmeler sonrasında çeyrek altın 1.631 lira seviyelerine kadar geriledi. Altın yatırımcısı ise yeniden yükseliş eğiliminin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Hafta boyunca yeni yön arayışı takip edilecek.