DOLAR
18,0827
EURO
18,4787
ALTIN
1.029,98
BIST
2.963,89
,

FED Sonrası Altın Piyasaları Tepe Taklak Oldu

FED Sonrası Altın Piyasaları Tepe Taklak Oldu
Sponsorlu
21.06.2022 15:38
0
A+
A-

FED Sonrası Altın Piyasaları Tepe Taklak Oldu! Uzman İsim Altın Yatırımcısını Uyarıyor!

FED Sonrası Altın Piyasaları Tepe Taklak Oldu! Altın piyasalarında hareketlilik devam ediyor. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından yapılan açıklamalar piyasaları ciddi şekilde etkiledi. Geçtiğimiz hafta boyunca kritik seviyelerde hareketlilik yaşayan altın, 20 Haziran Pazartesi itibariyle yeni haftanın ilk gününde yakından takip edilmeye devam ediyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise kritik değerlendirmelerini açıkladı! İşte detaylar…

FED Sonrası Altın Piyasaları Tepe Taklak Oldu FED’in faiz kararının açıklamasının ardından altın piyasalarında yeniden fiyatlanmalar görüldü. Son 28 yılın en sert faiz artışının gelmesiyle piyasalarda adeta şok etkisi oluştu. Kripto paralarda da benzer bir ters etki görülmüştü. Para ve emtia piyasalarında geçen Çarşamba günü açıklanan FED kararının etkileri devam ediyor. ABD enflasyonunun yüzde 8.6 oranında artarak 41 yılın rekorunu kırmasının ardından 75 baz puanlık faiz artışı yapıldı. Yapılan bu artış sonrasında FED faiz oranı yüzde 1,50 – 1,75 aralığına çekilmiş oldu.

Altın Fiyatlarında Baskı Artıyor!

Altın fiyatları geçtiğimiz hafta ciddi bir hareketlilik yaşadı. Hafta başında artan baskı sonrası 1.871 dolar ile haftaya başlayan ons altın, sadece 1 gün içinde yaşadığı sert düşüş ile 1.818 dolara kadar gerilmişti. Takip eden Salı gününde ise 1.805 dolar seviyeleri görülmüştü.

FED’den gelen açıklamalar ve hafta boyunca gelen haber akışı sonrasında ons altın fiyatı 20 Haziran 2022 Pazartesi gününde ise yeni haftanın ilk gününe 1.855 dolar seviyesinden başladı. FED Başkanı Jerome Powell’ın piyasaları rahatlatan açıklamaları bu toparlanma eğiliminde etkili oldu.

Sponsorlu

Altın Yatırımcısını Rahatlatan Açıklama Gelmişti!

Altın fiyatlar FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrasında yeniden yükselişe geçti. Faiz artırımının sürekli olmayacağı sinyalini vermesiyle rahatlık görüldü. FED’in önümüzdeki toplantılarda daha büyük oranlarda bir faiz artışı yapmayacağının anlaşılması üzerinde ons altın fiyatında yükseliş eğilimi görüldü.

Yurt içi altın piyasalarında ise gram altına yatırım yapanlar kayıp yaşadı. Ons altın ile benzer bir seviye izleyen gram altın, bin liranın altına geriledi. Yeni haftanın ilk gününde ise gram altın fiyatı 977 TL’den işlem görüyor. Yukarı yönlü yükselişine yeniden devam eden gram altın, yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

Piyasa Uzmanından Kritik Altın Değerlendirmesi!

Ünlü Finans Analisti İslam Memiş ise piyasalarda son dönemde yaşanan kritik hareketliliklere karşı yatırımcılara uyarı niteliğinde değerlendirmelerde bulundu. Risk faktörüne dikkat çeken İslam Memiş, bu değerlendirmelerin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizdi. Altın için beklentilerini açıklayan İslam Memiş, ay sonuna kadar altının ons fiyatında 1.880 dolar hedefinin makul olabileceğine dikkat çekti. Orta ve uzun vadede alınabilecek en iyi yatırım aracının emtia olduğuna dikkat çeken İslam Memiş, güvenli liman arayışında olanlar için altının iyi bir araç olduğuna dikkat çekiyor.

Sponsorlu

FED Etkisi Sonrası Altın Piyasaları Tepe Taklak Oldu! Uzman İsim Altın Yatırımcısını Uyarıyor!

Altın Fiyatları Yeniden Yükselişe Geçti!

20 Haziran 2022 Pazartesi gününe yeniden yükseliş eğilimi ile başlayan altın fiyatlarında da kısa vadede riskler devam ediyor. Uzun vade için daha öngörülebilir olması nedeniyle uzmanlar al – sat işlemlerine karşı uyarılarını tekrarlamaya devam ediyorlar. Piyasalarda yeni haftanın ilk gününde güncel altın fiyatları ise hafta boyunca yakından takip edilecek.

Gram altın yeni haftaya 977 lira seviyelerinden devam ederken, çeyrek altın 1.605 TL seviyelerinden işlem görüyor. Ons altın fiyatı 1.855 dolar seviyesinde olmasına karşın, dolar kurunda yaşanan artış yurt içinde altın fiyatlarını da etkilemeye devam ediyor. Cumhuriyet altını ise 6 bin 728 lira seviyesi ile yukarı yönlü yükselişi ile dikkat çeken diğer bir unsur oldu.