DOLAR
17,9699
EURO
18,2901
ALTIN
1.020,08
BIST
2.986,99
,

Faiz Kararı Sonrası Altın Yatırımcıları Tedirgin!

Faiz Kararı Sonrası Altın Yatırımcıları Tedirgin!
Sponsorlu
28.07.2022 15:04
0
A+
A-

Faiz Kararı Sonrası Altın Yatırımcıları Tedirgin! Ünlü Profesörden Altın Hakkında Kritik Uyarı! Gram, Çeyrek, Yarım… Altını Olan Herkesi İlgilendiriyor!

Faiz Kararı Sonrası Altın Yatırımcıları Tedirgin! ABD Merkez Bankası (FED), politika faizlerinde yeniden artışa gitti. 75 baz puanlık artış sonrasında altın ve dolar hakkında kritik değerlendirmeler gelmeye başladı. Prof. Dr. Sefer Şener’den dikkat çeken piyasa değerlendirmesi…

Faiz Kararı Sonrası Altın Yatırımcıları Tedirgin! Altın fiyatları son aylarda inişli çıkışlı bir hareket takip ediyor. FED’in faiz artırma kararı sonrasında ons altında görülen geri çekilmeler izlendi. Son toplantısında ise 75 baz puanlık bir artışla doların yeniden yukarı yönlü harekete başladığı görüldü. İçerde ise dolar kurunda yaşanan artışa rağmen küresel piyasalarda altın fiyatlarında görülen geri çekilmelerin etkileri de izlenmeye devam ediyor. Altın ve dolar hakkında FED kararı sonrasında kritik değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Sefer Şener, Hürriyet’in haberine göre yatırımcılara uyarılarda bulundu.

Altın Fiyatları Yükselişe Geçti!

Faiz Kararı Sonrası Altın Yatırımcıları Tedirgin! ABD Merkez Bankası (FED), uzun süredir piyasalar tarafından yakından takip edilen faiz kararını açıkladı. Bir önceki gün açıklanan faiz kararı sonrasında 75 baz puanlık bir faiz artışına gidildiği aktarıldı. Piyasalarda birçok kişinin beklentisi de faizlerin bu seviyelerde artırılacağı yönünde olmuştu. Kararın açıklanmasının ardından politika faizinin yüzde 2,25 – 2,50 aralığına geldiği aktarıldı.  ABD’de enflasyon rakamların 9.1 ile son yılların en yüksek seviyelerini görmesine karşın FED’in piyasalardaki şahin duruşu devam ediyor.

Enflasyona bağlı olarak faiz artışına başlayan FED, küresel piyasalarda ise emtia fiyatlarının belirli oranda geri çekilmesine neden oldu. Altın başta olmak üzere bakır, demir, paladyum gibi önemli emtialarda dolar endeksinin artmasıyla geri çekilmelerin olduğunun altını çizdi. Yeni günde ise altın fiyatlarının yukarı yönlü bir eğilim göstermesi dikkat çekti.

Sponsorlu

Gram Altında Yeni Seviyeler Belli Oldu!

FED faiz kararı sonrasında gram altında da yeni seviyeler hakkında değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Prof. Dr. Şener’e göre, 1.700 dolarlı seviyeler için altında önemli bir direnç oluştuğu aktarıldı. Öte yandan gram bazında ise yakın dönemde 1.000 lira seviyesinin aşıldığına dikkat çekildi. FED’in faiz artışları ile beraber ons bazında altının düşmesiyle gram altında 900 lira seviyelerine kadar bir gevşeme görülmesi dikkat çekmişti.

Merkez banakları faiz artışlarının agresif bir şekilde devam ettiği süreç kapsamında gram altında 950 ve 1.050 TL bandının önemli eşik noktaları olduğu konusunda önemli uyarılarda bulundu. Öte yandan küresel çapta gerçekleşen jeopolitik risklerin de olmasının altının ons fiyatıdna 1.700 dolar altına kadar gerilemeleri engelleyen bir unsur olarak değerlendirildi. Altında yukarı yönlü harekete sınırlayacak temel faktörün ise yıl sonuna kadar devam etmesi beklenen faiz artışları olduğuna işaret edildi.

Gram Altın Ne Kadar?

28 Temmuz Perşembe gününde altının gram fiyatı 1.000 lira eşiğine gelmiş durumda. Dolar kurunda yaşanan sert yükselişin de etkisiyle gram altın 998 lira seviyesinden işlem görüyor. Ons altın fiyatının 1.734 dolara kadar ilerlemesinin ardından gram altın fiyatı da etkilendi. Hafta boyunca piyasalarda FED kararları beklenirken fiyatlarda da baskılanma görülmüştü.

Sponsorlu

Faiz Kararı Sonrası Altın Yatırımcıları Tedirgin!

Çeyrek Altın Kaç TL?

Çeyrek altın fiyatları ise hafta kapanışından bir gün öncesinde sakin seyretmeye devam ediyor. Hafif yukarı yönlü eğilimin görüldüğü çeyrek altın fiyatı 1.664 TL satış fiyatı ile günün ilk yarısında piyasalarda işlem görmeye devam ediyor.

Yarım Altın Ne Kadar?

Yarım altın fiyatı günün ilk yarısında 3.326 lira seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Hafta kapanışında ise altın fiyatlarının içerde ve dışarda ne yönde kapanış gerçekleştireceği ise yakından takip edilecek.