DOLAR
17,9699
EURO
18,2901
ALTIN
1.020,08
BIST
2.986,99
,

Emtialar Yeni Haftaya Nasla Başladı? 18 Temmuz

Emtialar Yeni Haftaya Nasla Başladı? 18 Temmuz
Sponsorlu
18.07.2022 17:13
0
A+
A-

Emtia Piyasalarında Karışık Seyir Devam Ediyor! Buğday Fiyatları Yeniden Kritik Seviyelere Geriledi! Emtialar Yeni Haftaya Nasla Başladı?

Emtialar Yeni Haftaya Nasla Başladı? Altın ve döviz dışında alternatif yatırım araçlarını tercih etmeye başlayan birçok kişi gıda emtialarına yönelmeye başladı. Buğday ise en popüler yatırım araçlarından biri. Peki, emtia piyasasında son durum ne? İşte detaylar…

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından enflasyona karşı doları güçlendirmek için alınan faiz artıma kararları tüm piyasaları etkilemeye devam ediyor. Yaşanan bu tür gelişmelere karşın dolar ve altın karşısında alternatif yatırım araçları da araştırılmaya başladı. Özellikle Rusya ve Ukrayna savaşı ile gelen süreçte gıda emtialarında fiyatlar dikkat çekmişti. Kırım’dan tarımsal ürünlerin sevkiyatların artması ve ABD’li çiftçilerin hasadına yönelik tahminler buğday fiyatlarının düşmesine neden oldu. Öte yandan İstanbul’daki Rusya Ukrayna tahıl zirvesi kapsamında da fiyatların düşeceğine dair sinyaller dikkat çekmişti.

2011 Yılından Bu Yana En Büyük Düşüş Yaşandı!

Emtia başta olmak üzere birçok piyasada etkisi görülen Rusya ve Ukrayna savaşı 2022 yılının ikinci yarısında da piyasaları etkisi altına almaya devam ediyor. Rusya’nın işgal hareketi sonrasında buğday fiyatları 13 dolar/buşel seviyelerine kadar çıkmıştı. Yaşanan son gelişmeler sonrasında ise Mart 2011’den bu yana en büyük düşüş yaşandı. Rusya’nın tahıl mahsullerindeki artış ve ABD’deki çiftçilerin hasadına yönelik tahminler ile buğday fiyatlarında düşüş gerçekleşti. Son görünümde ise 40 yılın en kötüsü olarak gösterilen gıda enflasyonundan kurtulma umudunun ortaya çıkmasına neden olduğu bildirildi.

Tarımsal emtia fiyatlarının etkilenmesinde ayrıca iklim koşulları da etkisini göstermeye devam ediyor. Ekinlere zarar verecek kuru hava koşullarının hesaplanması diğer piyasalarda vadeli mısır ve soya fasulyesi kontratları küçük kazançlar elde etmişti. Kuru hava koşullarının mahsulleri vurabileceği yönünde gelen resmi raporlar nedeniyle fiyatlarda görülen iniş ve çıkışlar dikkat çekiyor.

Sponsorlu

Tarım Emtialarında Kritik Dalgalanmalar Görüldü!

Emtialar Yeni Haftaya Nasla Başladı? Geçtiğimiz haftalarda buğday gibi önemli tarım emtialarında dalgalı bir seyir izlendi. Chicago Ticaret Borsası’nda işlem göre buğday yüzde 5,4 seviyelerinde değer kazanmıştı. Öte yandan resesyon endişelerinin hakim olduğu piyasalarda merkez bankalarının faiz artırma kararları da fiyatlanmalarda etkili olmaya devam ediyor. Peş peşe gelen düşüşlerde tepki alımlarında da görülen artışlar, fiyatlarda da yükselişi beraberinde getirmişti. Tarımsal emtialara karşı yatırımcıların ilgisinin de arttığı son dönemde görülen yeni fiyatlar dikkat çekiyor. Yurt içi piyasalarda buğday fiyatlarında görülen gelişmeler yeni haftada da yakından takip edilecek.

Buğdayın yanı sıra mısırda ise geçtiğimiz hafta itibariyle yüzde 3 seviyelerinde düşüş yaşandı. Pirinç ise aynı dönemde yüzde 0,4 oranında bir artış kaydetmişti. Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyeyi gören pamuk ise 82,54 dolar seviyesi ile piyasalarda dikkat çeken diğer bir tarımsal emtia ürünü oldu.

Emtialar Yeni Haftaya Nasla Başladı?

Sponsorlu

Güncel Buğday Fiyatı Ne Kadar?

Emtialar Yeni Haftaya Nasla Başladı? 2022 buğday fiyatlarında hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. İç piyasalarda buğday 795 lira seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. 18 Temmuz Pazartesi itibariyle görülen güncel fiyatlar, uluslararası piyasalardan gelecek yeni haberlere göre fiyat hareketlilikleri yaşamaya devam edecek. Emtia piyasalarında yaşanan düşüşlerde özellikle FED’in faiz artırımı ile dolar cephesinde görülen güçlenme etkili olmaya devam ediyor.

Yeni haftaya yükselişle başlayan buğday, Kırım’dan yapılan nakliyatın yılın aynı döneminde yapılana göre 50 kat daha fazla olması, Ukrayna’nın el konulan buğdayının ihraç edileceğine dair sinyallerin de güçlendiğine dikkat çekiyor. Ekonomik büyümenin yavaşlamasına karşın ortaya çıkan endişeler tarım emtialarında düşüş etkisinin görülmesine neden olmaya devam ediyor. Haftanın ilk işlem gününde ise küreselde yüzde 2,5 oranında yükseliş görüldü.