DOLAR
18,0827
EURO
18,4787
ALTIN
1.029,98
BIST
2.963,89
,

Döviz Piyasaları Hareketlendi! 22 Haziran

Döviz Piyasaları Hareketlendi! 22 Haziran
Sponsorlu
22.06.2022 14:15
0
A+
A-

Döviz Piyasaları Hareketlendi! Doları Olanları İlgilendiriyor! Faiz Kararı Öncesi Analistler Bakın Hangi Uyarılarda Bulundu!

Döviz Piyasaları Hareketlendi! Döviz piyasalarında etkisi daha yüksek olması beklenen Merkez Bankası faiz kararına ilişkin yeni değerlendirmeler geldi. TL’nin yabancı para karşısında değer kaybı yaşamasında etkisi görülen faiz kararlarına ilişkin 23 Haziran Perşembe günü Para Politikası Kurulu (PPK) kararını verecek. Peki, dolar/TL ne kadar olacak? Uzmanlar dolarda bu iki gelişmeye dikkat çekiyor…

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Perşembe günü kritik faiz kararını açıklayacak. Karar öncesinde dolarda neler olacağını değerlendiren analistler ise yatırımcıları ve dolarla iş yapanları uyarıyor. Piyasa beklentilerine göre PPK tarafından faizler yüzde 14 seviyesinde bu ayda da sabit bırakılması bekleniyor. Olası bir sürpriz durumunda ise piyasalarda bu kararının etkilerinin derin olması bekleniyor.

TCMB Dolar Tahminini Açıkladı!

Döviz Piyasaları Hareketlendi! Geçtiğimiz günlerde piyasalarda dikkat çeken bir tahmin ortaya çıkmıştır. Merkez Bankası faiz kararı öncesinde dolar/TL tahmininin gelmesi dikkat çekti. Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre dolar/TL kurunun yıl sonu ve 12 aylık tahminleri açıklandı. Söz konusu ankete göre TCMB’nin yıl sonu için dolar/TL beklentisi 17,57’den, 18,89’a yükseldi. Ayrıca 12 ay sonrası için yapılan tahminlerde de revizeye gidildi. Buna göre 12 ay sonrasında ise dolar/TL beklentisi 18,47 liradan, 20,70 liraya yükseldi.

2021 Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayılarında gösterge faizlerinde 500 baz puanlık indirim kararı alan TCMB, takip eden 5 aylık dönemde ise yüzde 14 seviyesinde faizleri sabit tuttu. Haziran ayı için faiz kararının açıklaması beklenen Merkez Bankası tarafından bu politikaya devam edileceği öngörülüyor. Bu kararlar TL’nin değer kaybında da etkili olduğu ifade ediliyor.

Sponsorlu

Uzman Finans Kuruluşundan Kritik Dolar Tahmini!

Dolar kuru hakkında kritik bir diğer değerlendirme ise mynet’in haberine göre Ahlatçı Yatırım tarafından yapıldı. Sınırlı kalmaya devam edeceği yönünde görüş bildiren uzmanlara göre, ABD’de Chicago ulusal aktivite endeksi ve 2. el konut satışları verileri takip edilecek. TCMB faiz kararı öncesinde geri çekilmelerin de sınırlı kalmaya devam edeceği aktarıldı. Beklentilere göre herhangi bir politika değişikliği görülmese de faiz indirimlerine devam edilmesi olasılığı nedeniyle kurda baskı oluştuğu da bildiriliyor.

Dar bant içinde faiz kararı öncesindeki hafta için 17,35 lira seviyesinin sınırlı kaldığı aktarılıyor. 17,35 TL’nin güçlü direnç seviyesi olarak takip edileceği haftada TCMB faiz kararının döviz üzerinde etkisi ise dikkat çekiyor. Merkez Bankası tarafından yayımlanan ankete göre de dolar kurunda artışın devam edeceği izleniminin olması bir süre daha benzer hareketliliklerin görülmeye devam edeceği sinyallerini veriyor.

Döviz Piyasaları Hareketlendi!

Sponsorlu

Piyasalar İçin Kritik Hafta!

Döviz Piyasaları Hareketlendi! Yurt içinde 23 Haziran Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacak TCMB faiz kararları yakından takip edilecek. FED’in sert faiz artırımı sonrasında sırada Merkez Bankası faiz kararı bekleniyor. Piyasa beklentisi faizin sabit tutulması yönünde. 2022 yılının ilk 5 toplantısında ise politika faizi yüzde 14’te sabit bırakılmıştı. Benzer bir politikanın izlenmeye devam etmesi beklendiği aktarılıyor.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

Hafta ortasında dolar kurunda hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. TCMB faiz kararının açıklanacağı hafta olması nedeniyle 17,35 TL banda dar bir hareketlilik görülüyor. Karar sonrasında ise kurda yeni yön arayışı başlayabileceği aktarılıyor. Yıl sonu dolar tahminlerinde de artış görülmesinin ardından piyasalarda ise endişeler devam ediyor.

Dolar/TL’nin yanı sıra euro cephesinde de benzer hareketlilik görülmeye devam ediyor. Euro/TL ise 18,24 lira bandında ilerlemeye devam ediyor. Perşembe günü gelecek kararlar ise yakından takip edilecek.