DOLAR
18,0827
EURO
18,4787
ALTIN
1.029,98
BIST
2.963,89
,

Döviz Kurunda Son Durum Ne? 22 Haziran

Döviz Kurunda Son Durum Ne? 22 Haziran
Sponsorlu
22.06.2022 11:49
0
A+
A-

Döviz Piyasalarında Korkutan Seviye! TCBM 12 Aylık Dolar/TL Tahminini Açıkladı! Döviz Kurunda Son Durum Ne?

Döviz Kurunda Son Durum Ne? Döviz borcu olanlar için işler iyice içinden çıkılmaz bir hale bürünüyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) haziran ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketini yayımlamıştı. Şimdi ise 23 Haziran Perşembe günü açıklanacak faiz kararı bekleniyor. Dolar/TL, euro ve sterlinde son tahminler korkuttu! Peki, dövizde beklentiler ne? İşte detaylar…

Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından haziran ayına ilişkin yeni anket sonuçları yayımlanmıştı. Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru beklentisi bir önceki anket dönemine göre ciddi bir artış yaşadı. Öte yandan yeni haftada ise piyasalar 23 Haziran’da gelecek TCMB faiz kararına odaklanmış durumda. Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında yaşadığı ciddi değer kaybına ilişkin yeni tahminler dikkat çekiyor. Döviz borcu olan ve döviz yatırımı yapmak isteyenler için risk faktörü her geçen gün artıyor. Uzmanların ise konuya ilişkin görüşleri dikkat çekti.

Merkez Bankası Dolar Tahminini Açıkladı!

Merkez Bankası (TCMB) haziran ayı piyasa katılımcıları anket sonuçlarında dikkat çeken detaylara yer verildi. Geçtiğimiz günlerde açıklanan anket sonuçlarına göre, ankete katılanların cari yıl sonu döviz kuru (Dolar/TL) beklentisi bir önceki anket dönemine göre 17,52 TL’den, yeni anket sonucuna göre 18,89 TL oldu. Öte yandan ankette dikkat çeken en büyük detay ise 12 ay sonrasına ilişkin döviz kuru beklentisi oldu.

Aynı anket dönemine göre 18,47 TL olan 12 ay sonrası için döviz kuru beklentisi, 20,70 TL olarak belirlendi. Yıllık enflasyon beklentilerine de yer verilen anket kapsamında ekonomik verilerin çok daha riskli bir yapıda olması dikkat çekti. Söz konusu ankete göre cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 64,59 olarak açıklanmıştı.

Sponsorlu

TCMB Faiz Kararı Doları Nasıl Etkileyecek?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bu hafta faiz kararının açıklayacak. 23 Haziran 2022 Perşembe günü açıklanacak karara göre Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınacak yeni karar piyasaları etkileyecek. Beklenti ise faiz oranlarının sabit tutulması yönünde.

ÜNLÜ & Co / DAHA uzmanlarının dolar kuruna ilişkin açıklamaları ise dikkat çekti. TCMB’nin faiz kararını vereceği haftada dolar kurunda ne gibi etkiler olacağı açıklandı. Son bir hafta içinde Merkez Bankası tarafından açıklanan ve açıklanmaya likidite adımlarının atıldığı ifade edildi. Kredilerde gidilen kısıtlama politikalarının da değişikliğe gidildiği görüşünü güçlendirdiği ifade ediliyor. TCMB faiz kararında değişiklik beklemeyen uzmanlara göre kritik faiz kararı haftasında dolar/TL’nin 17 – 17,30 lira bandında ilerleyebileceği aktarıldı.

Döviz Kurunda Son Durum Ne?

Sponsorlu

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

Döviz Kurunda Son Durum Ne? TCMB’nin faiz kararının açıklayacağı haftanın ilk işlem gününde dolar/TL’de hareketlilik devam ediyor. Bir süredir 17 lira bandında ilerleyen dolar kuru, 20 Haziran Pazartesi gününde 17,33 TL seviyesinden işlem görüyor. Benzer bir hareket diğer yabancı para birimlerinde de görüldü. Merkez Bankası dolar beklentisinin belli olmasının ardından, FED kararlarıyla da doların bir süre daha yukarı yönlü hareket edeceği düşünülüyor. Uzmanlar ise piyasalarda görülen risk faktörlerine karşı tüm yatırımcılara uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

Euro Ne Kadar Oldu?

Döviz Kurunda Son Durum Ne? Döviz piyasalarında hareketlilik yaşayan bir diğer yabancı para birimi olan Euro ise yukarı yönlü eğilimini sürdürüyor. Euro/TL yeni haftaya 18,27 TL seviyeleri ile günün ikinci yarısında devam ediyor. Yıl sonuna ilişkin döviz kurunda artış beklentisi ise dikkat çekiyor. Hafta kapanışından bir gün önce açıklanacak TCMB faiz kararına göre piyasalarda yeni bir hareketlilik bekleniyor.