DOLAR
17,9699
EURO
18,2901
ALTIN
1.020,08
BIST
2.986,99
,

Dolarda Son Durum Ne? 24 Temmuz

Dolarda Son Durum Ne? 24 Temmuz
Sponsorlu
24.07.2022 15:18
0
A+
A-

Faiz Kararı Sonrasında Dolarda Sular Duruluyor! Ekonomistler Endişelendiren Dolar Tahminini Açıkladı! Dolarda Son Durum Ne?

Dolarda Son Durum Ne? Merkez Bankası faiz kararı sonrasında piyasalarda hareketlilik devam ediyor. Dolar kurunda yaşanan son gelişmeler sonrasında isabetli tahminleri ile dikkat çeken Ekonomist Selçuk Geçer’den endişelendiren dolar yorumu geldi! İşte detaylar…

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz hafta itibariyle döviz cinsinden kısa vadeli borç stokunu ve faiz kararını açıklamıştır. Merkez Bankası’ndan gelen bu kararlar sonrasında dolar/TL başta olmak üzere piyasalarda yeni yön arayışına dair sinyaller güçlendi. 2022 yılının zirvesine ulaşan dolar kuru sonrasında gelen TCMB kararı eleştirilerin de hedefinde yer alıyor. Açıklanan rakamları değerlendiren Ekonomist Selçuk Geçer, dolar/TL’nin göreceği rakamları açıklamasının ardından gündem yarattı. Tahminleri ile yatırımcıların ilgiyle takip ettiği isimlerden olan Selçuk Geçer, kritik tahminleri paylaştı.

Faiz Kararı Sonrası Dolar Yılın Zirvesinde!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz Perşembe gününde açıkladığı faiz kararı sonrasında dolar kurunda haftanın son gününde de hareketlilik devam etti. Hafta sonunda sakin bir seyir izlenmesi beklenen dolar/TL için yeni haftada riskler devam edecek. Merkez Bankası kararı öncesinde 17,72 lira ile yılın zirvesine ulaşan dolar kuru, kararın ardından da piyasalarda hareketliliğini sürdürmesinin ardından konuya ilişkin yeni tahminler gecikmedi.

Türkiye’de son 24 yılın zirvesine ulaşan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), üçüncü çeyrek sonuna kadar yüzde 85’e yükselişini sürdürme eğilimi gösterse de TCMB tarafından politika faizleri sabit tutulmaya devam ediyor. Euro/dolar paritesinde dolardan lehine yaşanan değişim sonrasında da Türkiye ekonomisinin kırılgan yapısı nedeniyle TL hemen hemen tüm yabancı paralar karşısında değer kaybı yaşadı.

Sponsorlu

Selçuk Geçer’den Korkutan Dolar Tahmini!

Dolarda Son Durum Ne? TCMB’nin döviz cinsinden kısa caddeli borç stoku rakamlarının da açıklanmasının ardından piyasaları değerlendiren ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, dolar/TL’nin ulaşacağı yeni seviyeleri işaret ederek dikkatleri üzerine çekti. Merkez Bankası verilerine göre, orijinal vadesine bakılmaksın 1 yıl ya da daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku 182.4 milyar dolar seviyelerine kadar geldi. Açıklanan bu rakamların yeni rekor olduğuna işaret eden uzmanlarda piyasalarda da etkisinin görüleceğine işaret ettiler.

Türkiye’nin kısa vadeli dış borç stokunun Nisan ayı sonu itibariyle, kısa vadeli dış borç stoku, 2021 yılının sonuna göre yüzde 9,6 oranında artış göstermesinin ardından 133 milyar dolar seviyesinin hemen üzerinde gerçekleştiği görüldü. Söz konusu dönemde ayrıca bankalardan kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 7,3 oranında artarak 55,3 milyar dolar oldu. Söz konusu verilerin dışında gelen faiz kararı sonrasında da piyasalarda yeni bir yön arayışı başladı. Uzmanlar korkutan tablo karşısında yatırımcıları da uyarıyor.

Dolarda Son Durum Ne?

Sponsorlu

Dolar/TL’de Yeni Hedef Belli Oldu!

Dolarda Son Durum Ne? Piyasalara ilişkin son değerlendirmelerini yapan Ekonomist Selçuk Geçer, döviz cinsinden kıs vadeli bor stokunun 182 milyar dolar olarak açıklanmasının ardından önemli bir değerlendirmede bulundu. Açıklamasında, döviz cinsinden kısa vadeli borç stoku 182.3 milyar dolar ile rekor kırdığını ifade eden Selçuk Geçer, ‘’dolar 22 hayırlı olsun’’ notunu paylaştı.

Dolar/TL Ne Kadar?

Dolar/TL, 23 Temmuz Cumartesi gününde hafta kapanışındaki seviyesini korumaya deva ediyor. Hafta sonunda sert bir hareket beklenmeyen dolar kuru için yeni seviyeler önümüzdeki haftadan itibaren takip edilmeye devam edecek. Güne 17,72 lira seviyesinden başlayan dolar/TL, 2022 yılının zirvesinde hareket etmeye devam ediyor. TCMB faiz kararlarının sabit kalması ve kısa vadeli borç stokuna dair gelen yeni veriler hareketliliğe neden oldu.