DOLAR
17,9699
EURO
18,2901
ALTIN
1.020,08
BIST
2.986,99
,

Dolar Yükselecek mi? 25 Haziran

Dolar Yükselecek mi? 25 Haziran
Sponsorlu
25.06.2022 23:41
0
A+
A-

Uzmanlardan Peş Peşe Yeni Dolar Tahminleri Geldi! Ünlü Piyasa Uzmanının Yıl Sonu Dolar Tahmini 30 Lira! Dolar Yükselecek Mi?

Dolar Yükselecek mi? Dövizde son hafta itibariyle sert hareketlilik görüldü. Haftanın son işlem gününde düşüş yaşayan dolar/TL hakkında uzman isimler yeni analizlerini yapıtılar. Öte yanan ünlü İtalyan bankasından doların ters köşe yapacağı tarih açıklandı. Dolarla borçlanan ve dolar yatırımı olanlar için kritik tahminler gelmeye devam ediyor. Peki, dolarda son durum ne? Dolar düşmeye devam edecek mi? İşte detaylar…

TL’nin yabancı para birimleri karşısında yaşadığı değer kaybı yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Döviz kurunda haftanın son işlem gününde yaşanan hareketlilik dikkat çekmişti. Alınan yeni kararlar sonrasında yaşanan bu düşüşlerin devam edip etmeyeceği ise merak konusu. FED faiz kararlarının da etkili olduğu dolar üzerinde yeni hedefler de açıklanmaya başladı. Piyasa tahminleri ile dikkat çeken ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yıl sonu dolar tahmini ile yine tartışma yarattı. İtalyan bankasının dolar hedefi ise piyasalarda ses getirdi.

İtalyan Bankası Doların Ters Köşe Yapacağı Tarihi Paylaştı!

Dolar Yükselecek mi? İtalyan bankası UniCredit analistlerinden dikkat çeken yeni bir dolar tahmini geldi. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından faizlerin agresif şekilde artırılmaya devam etmesi dolar üzerinde etkisini göstermeye devam ediyor. ABD dolarının 2022 yılının geri kalan döneminde de önde gelen para birimleri karşısında güçlü kalmaya devam etmesi bekleniyor. Dolarda küresel ölçekte gelecek yıl hafif şekilde aşağı yönlü bir düzeltme olmasını bekledikleri açıkladı. Doların küreselde güçlü kalması yurt içi piyasalarda da TL karşısında yüksek seviyelerde kalmasına neden oluyor.

UniCredit’in döviz piyasaları analistlerinden Roberto Mialich, FED’in faiz artırımlarının Aralık ayında sonra ermesiyle daha az güçlü bir dolar beklediklerini ifade etti. Kısmi bir düzeltmenin ardından 2023 yılında son bölümde bu unsurun daha belirgin olmasını beklediklerini aktardı. FED’in 2023 yılının dördüncü çeyreğinde para politikasını gevşetmeye başlamasını bekledikleri ifade edildi. 2023’ün dördüncü çeyreğinde 1.12 seviyesine kadar euro/dolar paritesinin yükselmesinin beklendiği aktarıldı.

Sponsorlu

Dolar/TL’de Yıl Sonu Tahmini Geldi!

Dolar Yükselecek mi? Küresel piyasalarda dolar birçok para birimine karşı güç kazanırken, TL’nin dolar başta olmak üzere birçok para birimi karşısında güç kaybetmesi piyasalar altüst etmiş durumda. FED’in faiz kararlarını değerlendiren Selçuk Geçer ise yıl sonu tahmini ile dikkat çekti. ABD’de on yıllıkların 3,30 sevisinde olduğunu söyleyen Selçuk Geçer, en yüksek seviyeler olduğunu ifade etti. Dolar endeksi 105’in kıyısında olduğunun altını da çiziyor. Dolar endeksinin 105’e gelmesiyle bu seviyelerden uzak durulması gerektiği aktarıldı.

Dolar 20 lirayı kırarak 25 lirayı gidebileceği öngörüsüne devam eden Selçuk Geçer, yıl sonunda 26 – 30 lira seviyelerinin görülebileceğini aktardı. Türkiye’nin daha kırılgan bir ülke olduğuna işaret eden Selçuk Geçer, dolar/TL’de beklentilerini değiştirmedi.

Dolar Yükselecek mi?

Sponsorlu

Dolar/TL Yeniden 17 Liranın Altına İndi!

Yurt içi piyasaların kapanmasının arından Türk Lirası beklenmedik değer artışı ile dikkat çekti. Dolar ve Euro, TL karşısında alınan yeni kararlar sonrasında yüzde 5’lere varan değer kaybı yaşadı. Hafta kapanışında gün içinde 17,38 lira seviyelerinde yer alan dolar, 16 lira seviyesine indi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), TL ticari kredilerde yeni koşulları açıklamasının ardından gelen bu düşüş dikkat çekti. Döviz varlıkları TL karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda döviz varlıkları için 15 milyon TL’nin üzerine çıkmama şartı getirildi. Bu karar sonrasında dolar/TL 25 Haziran Cumartesi günü itibariyle 16,88 liradan işlem görmeye devam ediyor.