DOLAR
18,0827
EURO
18,4787
ALTIN
1.029,98
BIST
2.963,89
,

Dolar ve Petrolde Son Durum

Dolar ve Petrolde Son Durum
Sponsorlu
21.06.2022 23:51
0
A+
A-

Brent Petrol ve Dolar Kuru Akaryakıt Fiyatlarını Etkilemeye Devam Ediyor! Uzman İsim Korkutan Dolar Kuru Tahmini Paylaştı! Dolar ve Petrolde Son Durum…

Dolar ve Petrolde Son Durum. Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına üst üste gelen zamların temel nedeni dolar kurunda yaşanan artış ve petrol fiyatlarındaki hareketlilik olarak gösteriliyor. Rusya ve Ukrayna savaşı sonrasında artan enerji krizi sonrasında Brent petrol fiyatları yükseldi. Dolar kurunun da etkili olduğu zamlara ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Uzman isim dolar kurunda korkutan seviyeyi açıkladı! İşte ayrıntılar…

Dolar ve Petrolde Son Durum. Brent petrol fiyatları Rusya ve Ukrayna savaşı sonrasında sert yükselişler yaşamıştı. ABD başta olmak üzere merkez bankalarından gelen faiz artırma kararları sonrasında resesyon endişesi ile 112 dolar seviyelerine kadar gerilediği görüldü. Yaşanan düşüş eğilimine rağmen Türkiye’de ise motorin ve benzin fiyatlarında büyük indirimlerin görülmemesi ise dikkat çekiyor. Dolar kurunun sert yükselişi nedeniyle yurt içinde akaryakıt fiyatlarının da olumsuz etkilendiği görülüyor. Dolar kuruna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Selçuk Geçer ise korkutan tahminlerini paylaştı.

Piyasa Uzmanından Dolar Kuru İçin Yeni Tahmin!

Türk Lirası son dönemde yabancı para birimlerine karşı birçok etkene bağlı olarak ciddi bir değer kaybetti. Bu değer kaybının etkileri ise yurt içinde birçok piyasada fiyat artışları olarak görülmeye devam ediyor. Özellikle enerji piyasalarında üst üste gelen zamların ana nedeni olarak dolar kurunda yaşanan artışa işaret ediliyor. Piyasalara ilişkin isabetli tahminleri ile tanınan Selçuk Geçer ise dolar kurunun yeniden yükselişe geçeceğine işaret ederek kritik değerlendirmelerde bulundu.

Sponsorlu

Resmi Youtube hesabından yaptığı açıklamalar ile piyasa tahminlerini paylaşan Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunun önce 17,50 bandını kıracağını ve sonrasında kurun 18 lira bandını da aşacağına işaret etti. Dolar kurunda yaşanan artışın etkilerinin ise yıl boyunca görülmeye devam edeceğine dair de beklentilerini paylaştı.

Dolar 25 TL’yi Görebilir!

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından en az 3 faiz artışının yapılacağını düşündüğünü söyleyen Selçuk Geçer, Avrupa Merkez Bankası bir artışa gitmezse Türkiye’de doların euroyu geçebileceğini ifade etti. Son baharda ise yüzde 120 seviyesinde bir operasyon beklediğine dikkat çekti. Eylül ayında dolar kurunun 20 lira olabileceğinin altını çizen Selçuk Geçer, Kasım ayında ise beklentisinin 25 lira olduğunu aktardı.

Sponsorlu

Akaryakıt fiyatlarına da değinen Selçuk Geçer, mazot fiyatlarının 27 lira olmasının dövizin de o seviyelere gideceğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarına bakıldığında aslında doların 20 liranın üzerine çıktığının görüldüğüne dikkat çekti. Dolar kurunda sonbaharda ciddi bir artış bekleyen Selçuk Geçer’in bu görüşleri ise yatırım tavsiyesi niteliğinde değil, genel fikir vermek amaçlı olduğu aktarılıyor.

Dolar ve Petrolde Son Durum

Petrol Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Brent petrol fiyatlarında ise küresel piyasalarda hareketlilik devam ediyor. 21 Haziran Salı gününde brent petrol fiyatı 115 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Küresel piyasalarda FED etkisi ve diğer gelişmeler sonrasında düşüş eğilimi göstermesine rağmen Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına ise bu düşüşler indirim olarak net bir şekilde yansımıyor. Dolar kurunda yaşanan artış bu indirimlerin önündeki en büyük engel olarak değerlendiriliyor.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

Yeni haftanın ikinci işlem gününde 21 Haziran Salı itibariyle dolar kurunda önceki kapanışla benzer bir eğilim görülüyor. 17,30 TL bandında ilerlemeye devam eden dolar, uzman isimlere göre yıl sonunda bu seviyenin üzerine çıkması bekleniyor. TCMB faiz kararına odaklanan piyasalarda ise hareketlilik görülmeye devam ediyor. Merkez Bankası kararları bu haftanın öne çıkan verileri arasında yer alıyor.