DOLAR
18,0827
EURO
18,4787
ALTIN
1.029,98
BIST
2.963,89
,

Dolar/TL’de yükseliş devam edecek mi? Enflasyon beklentilerine göre uzmanların dolar tahmini!

Dolar/TL’de yükseliş devam edecek mi? Enflasyon beklentilerine göre uzmanların dolar tahmini!
Sponsorlu
04.08.2022 17:08
0
A+
A-

Dolar/TL’de yükseliş devam edecek mi? Enflasyon beklentilerine göre uzmanların dolar tahmini!

Dolar kurunda son dönemde etkisini gösteren yükseliş eğilimi devam ederken, yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak enflasyon verilerine odaklandı. Analistler, Temmuz ayı enflasyon rakamlarının yüzde 80’in üzerine çıkmasını bekliyor. Bu koşullar altında dolar/TL’deki görünümü uzmanlar değerlendirdi…

Dolar/TL paritesinde 2022 yılı zirvesi yaşanıyor. Geçtiğimiz haftadan bu yana yeniden yükseliş trendine giren dolarda yatırımcılar yükselişin nereye kadar devam edeceğini merak ediyor. Öte yandan 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak Temmuz 2022 enflasyon verileri de şimdiden odak noktasına alındı. Enflasyonun yıllık yüzde 80’in üzerine çıkması bekleniyor. Bu sayede on yılların rekorunu kıracak olan enflasyon verilerinin ışığında dolar kurundaki hareketliliğin nasıl olacağı merak ediliyor. Piyasalarda enflasyon verisi öncesi fiyatlamalar takip edilirken geçen sene yüzde 40’ın üzerinde değer kaybeden TL, dolar karışışında nisan ayından bu yana yüzde 17.2 oranında değer kaybetti. TL’nin yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 26.5 erimesi dikkatlerden kaçmadı.

Küresel Piyasalardaki Hareketlilik Önemli

Sponsorlu

Geçen hafta piyasalar yoğun bir ekonomik veri akışını izledi. Haftanın en önemli gelişmesi ise ABD Merkez Bankası FED’in faiz toplantısı oldu. FED başkanı FOMC toplantı sonrasında dikkat çekici açıklamalar yaptı. Bununla birlikte FED’in faiz kararı, banka beklentilerine paralel bir şekilde 75 baz puan artırım olarak gerçekleşti. ABD’den gelen büyüme verisi dikkat toplarken bu veri ile birlikte ABD’nin teknik olarak resesyona girdiği kesinleşti. Küresel piyasalardaki bu hareketlerin iç piyasadaki etkileri de önemli olduğu için uzmanlar bu verilerin yakından takip edilmesi gerektiğini hatırlattı.

TCMB’nin Yılsonu Enflasyon Tahmini Arttı

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından da 2022 yıl sonu enflasyon tahmini güncellendi. Daha önceden yıl sonunda yüzde 42.8 olarak açıklanan enflasyon tahmini yüzde 60.4 seviyesine çıktı. Söz konusu raporda 2023 yıl sonu enflasyonu ise yüzde 19.2 olarak gerçekleşeceği belirtildi. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Tüm faizlerin politika faizine yakınsaması için adımlar atmaya devam edeceğiz. Liralaşma stratejimiz iyi gidiyor. Süreç içinde gerekirse bazı ek tedbirler alabiliriz.” ifadeleri ile para politikasına müdahale olabileceğinin sinyallerini verdi.

Sponsorlu

Temmuz Ayı Enflasyon Verileri Bekleniyor

3 Temmuz Çarşamba gününde yurt içindeki enflasyon verileri dikkat çekiyor. Uzmanlar TÜFE verisinin TL varlıkları için önemli bir ekonomik veri akışı olduğunu hatırlatıyor. TÜFE geçtiğimiz aylarda gerileyen akaryakıt fiyatlarına rağmen temmuz ayında TL’deki değer kaybıyla birlikte aylık yüzde 2.9 artmış olabilir. Uzmanların temmuz ayı TÜFE beklentisi aylık yüzde 2.9 yıllık bazda ise 24 yılın zirvesi yüzde 80.5 şeklinde tahmin ediliyor. Enflasyondaki yükselişin ardından TL’deki değer kaybının artabileceği ve dolara kaçışın hız kazanabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Bu durumda ağustos ayından itibaren dolar/TL’de yeni zirveler görülmesi ihtimal dahilinde görülüyor.

Dolar/TL’de Son Görünüm

Geçtiğimiz yıl yüzde 40’tan fazla değer kaybeden TL, dolar karışında nisan ayından bu yana yüzde 17.2 değer kaybetti. Bununla birlikte TL’nin yıl başından bu yana dolara karşı yüzde 26.5 düşüş yaşadığı görüldü. Geçen hafta kapanışını 17.98 liraya yakın seviyelerden yapan dolarda dalgalı bir seyir izleniyor. Dolar/TL yeni haftaya da yükseliş hareketiyle başlayarak bu yöndeki eğilimini koruyor. Uzmanlar ve bazı ünlü ekonomistler, 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak TÜFE verisinden sonra dolar/TL’de yeniden yukarı yönlü hareketlilik olabileceğini belirtiyor. Bu süreçte yatırımcılar hem yurtiçindeki dinamikleri hem de yurt dışından gelen ekonomik veri akışını takip ederek yatırım kararlarını vermeye çabalıyor.