DOLAR
18,4474
EURO
17,8813
ALTIN
975,63
BIST
3.246,16
,

Dolar kurunu tutmak için sadece 7 ayda 66 milyar dolar harcandı!

Dolar kurunu tutmak için sadece 7 ayda 66 milyar dolar harcandı!
Sponsorlu
15.08.2022 14:14
0
A+
A-

Dolar kurunu tutmak için sadece 7 ayda 66 milyar dolar harcandı!

Ekonomi yönetiminin dolar kurundaki hareketliliği dizginleyebilmek için 7 ay içinde 66 milyar dolarlık rezerv sattığı iddia edildi. Uzmanlar bu dolar satma furyasına rağmen, dolar/TL’de yeniden 18 liralı seviyelerin görüldüğüne ve enflasyonun da can alıcı noktaya geldiğine dikkat çekiyor…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervleri ekonomi gündeminde yer almaya ve çok tartışılmaya devam ediliyor. Sürekli gerileyen rezervler, son dönemde ülke ekonomisinin en büyük problemlerinden biri olarak dikkat çekiyor. TCMB verilerine bakıldığında döviz yükümlülükleri ve swap ile alınan ödünçler düşüldüğü zaman eksi 54.8 milyar dolar rezerv kaldığı görülüyor. TCMB’nin rezervleri, ayrıca dış borçları ve cari açığı fonlayacak kapasitede olmadığı için de ünlü ekonomistler tarafından sık sık gündeme taşınıyor.

TCMB’nin gerileyen ve kritik seviyelere gelen rezervleri ekonomi gündeminde tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bloomberg Ekonomisti Selva Baziki, TCMB’nin rezerv ve döviz kuru politikasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Hazine ve Maliyet Bakanı Nureddin Nebati, bilindiği üzere 2021 Aralık ayında göreve gelmişti. Bu tarihten 22 Temmuz tarihine kadar 7 aylık süre içinde TCMB’nin dövizdeki artışın dönüne geçmek için dolar sattığı tahmin edildi.

TCMB 66 Milyar Dolar Rezerv Sattı

Ekonomist Selva Baziki, bu konuyla ilgili açıklamada söz konusu 7 aylık dönemde dövizdeki artışın engellenmesi için TCMB’nin 66 milyar dolarlık rezerv sattığını tahmin etti. Ekonomistin bu tahmininden yola çıkıldığında aylık ortalama yapılan döviz satışının 10 milyar dolar seviyesine ulaşması kaçınılmaz oldu. Bu koşullara rağmen dolar/TL’de 20 Aralık tarihinde en yüksek seviye olarak 18.36 liralı seviyeler görülmüştü. Rezerv satışına rağmen dolardaki yükseliş yine aynı seviyelere ulaştı. Bunun yanı sıra enflasyon da raydan çıkıp faizlerin yükselmesi, kaybedilen milyonlarca dolar rezervin niçin heba edildiği sorusunu gündeme getirdi.

Sponsorlu

Satılan Rezervlerin Yerine Konması Çok Zor

Ekonomistler, 2001 krizinde yaşanan ekonomik problemlerin ardından TCMB’nin eksiye düşen rezervlerini hatırlatıyor. Bu süreçte krizden sonraki 10 yılda yüksek faiz politikası ve küresel para bolluğunun ödülü olarak TCMB rezervleri hızla birikmeye başlamıştı. Uzmanlar önümüzdeki yıllarda bu tür şanslı bir ortamın yaşanmayacağını düşünerek harcanan rezervlerin yerine konmasının çok daha zor olduğunu belirtiyor. TCMB’nin 7 ayda 66 milyar dolarlık rezerv satışı ile kamuoyuna açıklama yapan uzmanlar arasında Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş da yer alıyor.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Bloomberg analistlerinin yaptığı bu hesaplama ile ilgili çarpıcı yorumlar yaptı. Ünlü ekonomist, “Yazık ki ne yazık. Türkiye’nin bu yıl ayda 10 milyar dolar sattığı düşünülüyor. Bu yıl toplam 66 milyar dolar satılmış. Bu tip mega kararlar için Türkiye’deki herkesin onayı alınmalıydı! Çok yazık. Bu para Türkiye’nin IMF’den alacağı paranın bile kat kat fazlası.” ifadelerini kullanarak gelinen son durumu özetledi.

Dolar Yeniden 18 Liraya Dayandı

20 Aralık 2021 tarihinde doların 18.36 TL ile rekor seviyeye gelmesiyle birlikte Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemi getirilmişti. Kur krizini durdurmak için getirilen bu ekonomik ürünün etkisi neredeyse sadece 7 ay sürebildi. Dolar/TL’de hafta ortasında 18.04 seviyesi görüldü ve 2022 yılının zirvesine ulaşıldı. Son günlerde 18 lira olarak belirlenen psikolojik eşiğin hemen altında yatay seyrine devam eden dolar, kapanışta bir kez daha yükseliş denemesi yaptı. Bu süreçte Türkiye’nin 5 yıllık CDS puanında 26 baz puanlık bir düşüş yaşanarak 736 seviyeleri görüldü. Ancak CDS puanındaki düşüş ekonomi açısından olumlu olsa da TL’de değer artışına dönüşmemesiyle dikkat çekiyor.

Sponsorlu