DOLAR
18,0827
EURO
18,4787
ALTIN
1.029,98
BIST
2.963,89
,

Dolar Kurunda Son Durum Ne? 2022

Dolar Kurunda Son Durum Ne? 2022
Sponsorlu
02.07.2022 21:48
0
A+
A-

Dolar Tahmini Yine Gündem Oldu! Uzmanlar Dolar İçin Kritik Viraja Gelindiğini Aktardı! Dolar Kurunda Son Durum Ne?

Dolar Kurunda Son Durum Ne? Dolar/TL’nin BDDK kararları sonrasında yaşadığı geri çekilmelere rağmen riskler devam ediyor. Piyasa uzmanından dikkat çeke tahminler geldi! Dolarda son durum ne? İşte detaylar…

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından uygulana para politikası kapsamında sıkılaştırma adımları resesyon korkularının artmasının ardından dolara olan talep altının yükselişinde negatif etkiler göstermeye başladı. Türkiye’de ise Bankacılık Düzeleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan karar sonrasında düşüş yaşaya dolar/TL hakkında Ekonomist Selçuk Geçer’de önemli değerlendirmeler geldi. Emtia fiyatlarında görülen dalgalanmalar, enflasyon ve resesyon gibi endişeler ile yurt içinde uygulanan para politikalar dolar kuru üzerinde etkilerini göstermeye devam ediyor. Dolar yatırımı olan veya dolarla borçlananlar için kritik dönemece ilişkin detaylar aktarıldı.

Dolar Altın Fiyatlarını Etkiledi!

Dolar Kurunda Son Durum Ne? ABD Merkez Bankası (FED), para politikasının sıkılaştırılmasına ilişkin attığı adımlar ile dolara olan talebin artması altının önünü tıkadı. ABD başta olmak üzere dünya genelinde görülen enflasyon nedeniyle merkez bankalarından peş peşe faiz artırma kararları gelmeye başladı. Türkiye’de ise TCMB tarafından faiz indirimlerinin yapılması ve son birkaç toplantıda ise sabit bırakma kararlarının alınmasının ardından TL’nin yaşadığı değer kaybı dikkat çekiyor.

Piyasaları etkisi altına alan bir diğer unsur se Rusya ve Ukrayna savaşı ile gelen riskler oldu. 1.850 dolar seviyelerinden saldırı öncesinde işlem gören altın, 2.070 dolar seviyelerine kadar çıkmıştı. Takip eden süreçte ise FED kararı ile güçlenen dolar karşısında altının yükseliş eğilimi yerine düşüşe bıraktı.

Sponsorlu

Selçuk Geçer’den Dolar Yorumu Gecikmedi!

Dolar Kurunda Son Durum Ne? Piyasa tahminleri ile birçok kişini yakından takip ettiği isimler arasında yer alan Selçuk Geçer, piyasalarda yaşanan düşüşlerin kalıcı olmadığını ve yıl sonunda doların ulaşacağı yeni seviyeleri aktardı. BDDK etkisi ile yaşanan düşüşün kalıcı bir etkisinin olmayacağı düşüncesi ise dikkat çekiyor. Türkiye’nin 3 haneli enflasyona doğru gittiğini ifade eden Selçuk Geçer, hala zarar eşiğinde olunduğunun altını çizdi.

Enflasyonun yüzde 104 seviyelerine kadar gidebileceğini aktaran Selçuk Geçer, yıl sonunda ise doların 25 lirayı bulabileceğini aktardı. Doların bu süreçte 5 katlık bir artış ile hareketine devam edebileceğini aktarıyor. Selçuk Geçer tarafından daha önce de altı çizilen yıl sonu tahminlerine ilişkin farklı uzmanlardan da benzer beklentiler gelmeye devam ediyor.

Dolar Kurunda Son Durum Ne?

Sponsorlu

Dolarda Bu Seviyeye Dikkat!

Dolar kurunda 2022 Mayıs ayının ilk haftasında görülen hareketin ardından yükseliş trendinin altına gerilediği aktarıldı. Doların 17,07 lira seviyesinin de altına geçilmesinin teknik açıdan olumlu olduğu aktarılıyor. Uzmanlara göre düşüş eğiliminin devam etmesi halinde 15,60 – 16,73 seviyelerinin destek bölgesi olarak kırılması gerektiği aktarıldı. Söz konusu kritik eşiğin geçilmesi halinde 14,85 – 14,47 seviyelerine kadar bir geri çekilme olması yönünde beklentiler öne çıkmaya devam ediyor.

BDDK tarafından alınan kararlar sonrasında ise döviz varlığı olup TL kredi kullanacak firmaların TL’ye geçişlerinin desteklemesi sonrasında kurda yaşanan geri çekilmelerin bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Uzmanların dolar kuruna ilişkin yeni beklentilerinin de gelmesinin ardından piyasalarda önümüzdeki hafta itibariyle yeni seviyeler takip edilecek.

Dolar/TL Ne Kadar?

Dolar kuru bir önceki hafta kapanışında 16,78 lira seviyelerine gelerek dikkat çekti. Hafta sonunda kapalı olan piyasalarda dolar kuruda sert bir hareketlilik beklemezken, 2 Temmuz Cumartesi gününde yatay bir seyir takip edilecek. Hafta başında ise hem içerden hem de dışarda gelecek yeni haber akışı ve piyasa verilerine göre doları yön bulması bekleniyor.