DOLAR
17,9699
EURO
18,2901
ALTIN
1.020,08
BIST
2.986,99
,

Dolar 20 Lirayı Geçebilir! 16 Temmuz

Dolar 20 Lirayı Geçebilir! 16 Temmuz
Sponsorlu
16.07.2022 17:37
0
A+
A-

Ünlü Ekonomist O Soruların Yanıtını Verdi! Dolar ve Enflasyonda Yeni Zirveler Görülecek Mi? Dolar 20 Lirayı Geçebilir!

Dolar 20 Lirayı Geçebilir! Ekonomist Atilla Yeşilada’dan ekonomiye dair kritik değerlendirmeler geldi. Peki, dolar 20 lirayı geçecek mi, enflasyon rakamlarında 3 haneler görülecek mi? İşte detaylar…

Piyasalarda son dönemde yaşanan gelişmeler nedeniyle birçok farklı kesim endişe duymaya devam ediyor. Özellikle sürekli artan enflasyon nedeniyle alım gücünün düşmesi dikkat çekiyor. Konuya ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Atilla Yeşilada ise enflasyonun mart ve nisanda enflasyonun düşmeyeceğini, aksine 3 hanelere kadar çıkabileceğini ifade etti. Enflasyonda görülecek yeni rekor seviyelere işaret eden Atilla Yeşilada, yatırımcılara kritik uyarılar yapmaya devam ediyor. Öte yandan küresel piyasalarda da doların FED tutumu nedeniyle güç kazanması, dolar üzerinde baskı yaratıyor.

Enflasyon 3 Haneleri Görebilir!

İsabetli piyasa tahminleri ve kritik değerlendirmeleri ile dikkat çeken Atilla Yeşilada, Türkiye’de en büyük sorunun enflasyon değil, açlık ve sefalet olduğunu dile getirdi. Ciddi bir yoksullaşma yaşandığını ifade eden Atilla Yeşilada, toplumun gevşeyen sosyal bağlarını sarsan ve kış aylarında geniş çapta şiddet olaylarına neden olacak yoksullaşmanın etkilerinin görülebileceğini ifade etti.

Enflasyon ile yaşamaya alışmanın bir uyarı, öğüt niteliğinde almıyorum diyerek değerlendirmelerde bulunana Atilla Yeşilada, bu tür bir enflasyon ile yaşamaya alışılmayacağının altını çizdi. 90’lı yıllarda alışıldığını ifade eden Atilla Yeşilada, ilgili dönemde fiyat artışları ile gelir artışının başa baş gittiğini ifade etti. Şu andaki enflasyonun ise daha çok 70’lere benzediğini ifade etti. Kıbrıs Harekatı sonrasında ilk defa petrol krizi ile Türkiye’de çift haneli yükselen enflasyon dönemine girildiğinin altını çizdi.

Sponsorlu

Kış Ayına Dikkat Çekti!

Önümüzdeki kış aylarının çok sert geçeceğine dikkat çeken Atilla Yeşilada, sosyal karmaşanın da aynı dönemde ortaya çıkabileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın enflasyonu şubat ve mart itibariyle geride bırakacaklarına dair ifadelerine işaret eden Atilla Yeşilada, mart ve nisanda enflasyonun düşmeyeceğini, aksine 3 hanelere kadar çıkacağını ifade etti.

Merkez Bankası’nın müdahalelerini de değerlendiren Atilla Yeşilada, Merkez Bankası tarafından şu anda müdahaleler gelmese doların 20 – 22 liralara kadar çıkacağı ifade edildi. Merkez Bankası’nın dolar satarak doların çıkmasının önünde engel teşkil ettiğini ifade etti. Uygulanan bu strataji ile dolar kurunun 17 – 17,5 seviyelerinde iniş çıkışlara neden olduğunu ifade eden Atilla Yeşilada, seçimlere kadar Merkez Bankası’nın bozduracağı dövizlerin yetip yetmeyeceğinin altını çizdi.

Yıl Sonunda Dolar 20 Lirayı Geçecek Mi?

Dolar 20 Lirayı Geçebilir! Dolarda depremlerin yaşanmaya devam edeceğini ifade eden Atilla Yeşilada, 14,5 lira olduğunu, şimdilerde ise 17,5 seviyelerinde hareketlendiğini ifade etti. Yüzde 20’den fazla değer kaybı sonrasında yeniden ani çıkışların görülmesinin deprem olarak nitelendirildiğinin altını çizdi. Sürekli doların yükselmesini engellemek için aynı hataların tekrarlandığını ifade etti.

Sponsorlu

Türkiye dış borçlarını ödeyemediği için döviz çıkışlarını tamamen yakalarsa, söz konusu senaryolara göre, yıl sonunda doların 20 – 22 TL seviyelerine kadar çıkabileceği aktarıldı. Öte yandan küresel de doların güç kazanması ve euro/dolar paritesinde yaşanan gelişmeler nedeniyle TL’nin değer kaybının devam edeceği ifade ediliyor.

Dolar 20 Lirayı Geçebilir!

Dolar/TL Ne Kadar?

Dolar 20 Lirayı Geçebilir! Dolar kurunda hareketlilik devam ediyor. 16 Temmuz Cumartesi günü itibariyle dolar kuru hafta sonunu 17,40 TL seviyelerinde sürdürmeye devam ediyor. Hafta boyunca piyasalardan gelen haberlere göre şekillenen dolar/TL, ABD enflasyon rakamları, FED açıklamaları ve diğer ekonomik koşullara göre yeni pozisyon oluşturuyor. Kur korumalı mevduat sistemine geçilen dönemdeki seviyelere doğru ilerleyen dolar/TL, uzmanlara göre yıl sonunda 20 lira seviyelerine ulaşması beklenmektedir.