DOLAR
18,4474
EURO
17,8813
ALTIN
975,63
BIST
3.246,16
,

Çin’in en büyük holdinglerinden biri için bankalara mali tehlike ihtarı

Çin’in en büyük holdinglerinden biri için bankalara mali tehlike ihtarı
Sponsorlu
13.09.2022 13:45
0
A+
A-

Çin’in en büyük holdinglerinden biri için bankalara mali tehlike ihtarı

Çinli otoriteler bankalara ve şirketlere ülkenin en büyük özel holdinglerinden olan Fosun’a karşı mali tehlikelerini dikkatle analizleri mevzusunda ihtarda bulundu.
Bloomberg’e konuşan mevzuyla alakalı bilgi sahibi kaynaklara göre, Çinli yetkililer ülkenin en büyük bankalarına ve devlete ait işletmelere, ülkenin devlet dışı en büyük holdinglerinden biri olan Fosun’a karşı mali tehlikelerini hakimiyet etmeye başlamalarını söyledi.

Kaynaklar, aralarında Çin’in bankacılık sorgulama heyeti ve devlet yatırımlarını sorgulayan Pekin’deki komitenin de bulunduğu bir hayli müessesenin Fosun’a karşı mali tehlikeleri bulunan kuruluşlara tehlikelerini dikkatle analizleri direktifini verdi.

Fosun’dan bir temsilci ise Bloomberg’e yaptığı açıklamada otoritelerden böyle bir arz yapılmasını gerektirecek rastgele bir ihtar almadıklarını söyledi.

Temsilci, Pekin eyaleti varlık tertip edicisine yapılan müteakip bir sorguda, uygulamanın rutin bir araştırmanın bir parçası olduğunu ve başka işletmelere de yapıldığını belirterek, grubun işlemlerinin sıhhatli ve meselelere karşı dayanıklı olduğuna ilave etti.

Sponsorlu

Fosun International 10 yılın en düşük kapanışını asıllaştırdı

Grubun amiral gemisi olan Fosun International Ltd.’nin payları, Hong Kong’da yüzde 7,4 düştükten sonra Salı günü 2012’den bu yana en düşük kapanışını asıllaştırdı.

Tertip Edicilerin hücumları rastgele bir neticeye yol açmasa da yatırımcılar arasında Fosun’un mali gücüyle alakalı son zamanlardaki evhamların altını çiziyor.

1992’de işadamı Guo Guangchang tarafından ortak olarak kurulan grup, bir zamanlar ülkenin en üretken denizaşırı müşterileri arasındaydı, ancak son aylarda Çinli borçluların temerrütlerindeki rekor dalganın ortasında paylarının ve dolar bonolarının düştüğünü gördü.

Sponsorlu

Fosun kuruluşları, grubun millete sarih turizm ve ilaç ünitelerindeki hisselerini eksiltmek için Eylül ayının başlarında tasarılarını açıkladılar.

Toplam mükellefliklerin yüzde 40’ı faizli borçlardan oluşuyor

Bir kaynak, Fosun’un borç geri ödemesi için varlıklarını elden çıkarmak için adımlar attığını söyledi. Senenin ilk yarı raporuna göre, Fosun International’ın nakit varlıkları 30 Haziran haysiyetiyle 117,7 milyar yuan 17 milyar dolar ve toplam mükelleflikler 651 milyar yuan olup, bunun yüzde 40’ı faizli borçlardan oluşuyor.

İki yetkili, Çin Bankacılık ve Sigorta Tertip Etme Komisyonu’nun kısa vakit evvel ticari bankaların Fosun’a karşı borç tehlikelerini hakimiyet etmelerini ve potansiyel likidite tehlikelerini tanımlamalarını arz ettiğini söyledi.

Ancak tertip edici müessese tarafından yapılan arz, bankaların ödenmemiş krediler de dahil olmak üzere finansman için Fosun’a karşı yaklaşımlarını değiştirmelerini istediği anlamına gelmiyor.

Kaynaklar, devlete ait Varlıkları Sorgulama ve Yönet Komisyonu’nun SASAC Pekin şubesinin, yerel idarelere ait firmalardan Fosun grubuyla olan, pay bonoları, borç verme ve garantiler gibi ilişkileri hakkında detaylı bilgi istediğini belirttiler ve SASAC’ın şirketlerin tehlikelerini hakimiyet etmek ve kavramak için kumpaslı olarak bu cins bilgi arzlarında bulunduğunu ve Fosun ile KİT uyuşmalarını kısıtlamaya müteveccih mevcut bir tasarının olmadığını söylediler.