DOLAR
18,4592
EURO
17,8383
ALTIN
975,40
BIST
3.262,99
,

Borsa İstanbul rekora koşuyor!

Borsa İstanbul rekora koşuyor!
Sponsorlu
09.08.2022 12:18
0
A+
A-

Borsa İstanbul rekora koşuyor! BİST yükselişi devam edecek mi?

Borsa İstanbul geçtiğimiz gün rekor seviyede gelen kapanışla tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Hisse senedi yatırımcılarının yakından takip ettiği BİST 100, dünkü rekorun üzerine bugün de yükselişle açılış yaptı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı… Borsa İstanbul’da yükseliş sürecek mi?

Bir süredir yükseliş momentumunu kaybeden Borsa İstanbul, geçtiğimiz hafta başından bu yana kademeli yükselişini sürdürüyor. Borsa İstanbul, rekor seviyeye ulaşarak hisse senedi yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. BİST 100 endeksi, dünkü kapanışta rekor seviyeye ulaşarak tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Yeni işlem gününe de yükseliş hareketi ile başlayan Borsa İstanbul, böylelikle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. BİST 100 endeksi bugünkü açılışta 0.91 artarak rekor tazelemiş oldu.

Borsa İstanbul’un hızlı yükselişi arkasındaki haberleri araştıran yatırımcılar bir yandan da hisse senedi piyasasındaki dalgalanmayı takip ediyor. Rekor seviyede kapanış gerçekleşen BİST 100 endeksinin düne göre 24.55 puan kazanmasıyla 2.709 puana ulaşması dikkatlerden kaçmadı. Kapanışa doğru yüzde 1.62 yükseliş momentumuna devam eden Borsa İstanbul’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 2.727 puana ulaşıldı.

Küresel Piyasalardan Pozitif Ayrıştı

Borsa İstanbul, dünya borsalarından pozitif ayrıştı ve dünkü kapanış rekorunun üzerine yükseliş hareketini sürdürdü. Haftanın ikinci işlem gününde 2678 puan seviyesini gören BİST 100 Çarşamba ve Perşembe günlerinde de yükseliş trendini devam ettirdi. Böylelikle Borsa İstanbul’da tarihi zirveler ortaya çıktı. Uzmanlar, Borsa İstanbul’da yükselişin bir süre daha devam edip etmeyeceğini merak eden yatırımcılar için önemli açıklamalar yaptı. Küresel piyasalardan pozitif ayrışan BİST 100 endeksi rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor.

Sponsorlu

Borsa İstanbul’un tarihi gün içi zirvesi, 8 Haziran’da görülen 2684 puandı. BİST 100 endeksinde dünkü yükseliş ile rekor kırılmasının ardından bugün satış baskısı yüksekti. Hisse senedi piyasasında satışların görülebileceği düşülürken Borsa İstanbul’da yükseliş momentumu hız kazanarak devam etti. Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası FED’in politika faizi stratejisi ve Başkan Jerome Powell’ın açıklamaları piyasa yatırımcıları tarafından yakından takip edildi.

Borsa İstanbul’da Bilanço Etkisi

ABD’den gelen veriler sonrası, ülke ekonomisinin resmen resesyona girdiği teyit edildi. Bu veriler ABD borsalarında sallantı yaratırken FED’in faiz artırımlarında yavaşlayabileceği beklentileri güçlendi. ABD Çin ve Tayvan arasında yaşanan jeopolitik gerginlik de küresel piyasalar üzerinde risk yaratmaya yeterli oldu. Borsalar üzerinde baskı artarken dünya endekslerinden pozitif ayrışan Borsa İstanbul, yeni rekor tazeledi. BİST 100 endeksinde bilanço etkisi öne çıktı. İkinci çeyrek şirket karlarına dair beklentiler devam edince iyi açıklanan bilançolar ile birlikte Borsa İstanbul’da yükseliş sürdü.

Borsa İstanbul’da Son Durum

Borsa İstanbul, ağustos ayına çok güçlü bir başlangıç yaparak yükseliş momentumunu korudu. Endeks böylelikle yıl başından bu yana yüzde 42 getiri sağladı. Bankacılık endeksi 2022 yılında yüzde 39, Holding endeksi ise bu yıl içinde yüzde 55 kazanç sağladı. Uzmanlar, Borsa İstanbul’da yeni rekor seviyeler görülebileceği konusunda yeni açıklamalarda bulunurken, pek çok piyasa uzmanı bu görüşte hemfikir. Yeni aya güçlü bir giriş yapan BİST 100 endeksinde bilanço sezonunun açılması, endeksteki yükselişe hız kazandırdı.

Sponsorlu

Usta analistler Borsa İstanbul’da yükselişin devam edip etmeyeceğini yorumladı. Hisse senedi yatırımcıları kısa vadede kar satışları ile karşılaşabilir. Ancak BİST 100 endeksinde 2600 puana kadar bir satış baskısı gelmesi halinde yeniden tepki alımları görülebilir. Borsa uzmanlarına göre Borsa İstanbul’da bilanço dönemi boyunca yükseliş hareketinin devam etmesi bekleniyor.