DOLAR
18,0943
EURO
18,3764
ALTIN
1.026,90
BIST
2.998,74
,

Altının Yönü Belli Oluyor 2022

Altının Yönü Belli Oluyor 2022
Sponsorlu
29.06.2022 15:32
0
A+
A-

Altının Yönü Belli Oluyor! Yatırımcılar Tetikte! Altında Bu Seviyeler Her An Görülebilir!

Altının Yönü Belli Oluyor. Küresel piyasalarda ve yurt içinde altın fiyatları hareketliliğini korumaya devam ediyor. Altın piyasaları hafta kapanışından önce açıklanacak yeni verilere odaklanmış durumda. Piyasa uzmanlarından gelen tahminler ise şaşırttı! Uzmanlar altında görülecek seviyeleri duyurdu! İşte detaylar…

Altında görülen tüm kazanımların kısa süre içinde kaybedilmesinin ardından piyasalarda tedirginlik yaşanmaya başladı. 1.820 dolar seviyelerine kadar yaşanan geri çekilmenin ardından uzman kuruluşlardan da yeni hedefler gelmeye devam ediyor. Commerzbank analistlerinden gelen tahminlere göre kıymetli metallerin zayıf performans göstermesinde EFT çıkışlarının etkin rol oynadığı ifade ediliyor. Dalgalı piyasalarda ünlü analistten altın için yeni yol haritası da açıklandı.

Uzmanlar Altın ve Gümüş Oranına Dikkat Çekiyor!

Altının Yönü Belli Oluyor. Avrupa’nın en büyük emlak bankası olan Commerzbank analistleri tarafından piyasalara ilişkin yeni raporlar yayınlanmaya devam ediyor. Uzmanlara göre altın/gümüş oranı 86 dolayları ile oldukça yüksek bir seviyede yer alıyor. Öte yandan EFT’lerden başka bir büyük çıkışın altın üzerinde baskı yarattığı aktarıldı. Bloomberg tarafından izlenen altın EFT’lerindeki varlıkların önceki günlerde 6 ton kadar azalması piyasalar için hayret verici olarak değerlendirildi. Bu tür çıkışların ivmesinin son dönemde hız kazanması ise dikkat çekiyor.

Söz konusu verilerin altın fiyatlarında etkilerinin görülmesinin mümkün olduğu aktarılıyor. Gümüşün zayıflığı ayrıca 86 civarı ile altın/gümüş oranında da kendini göstermeye devam ediyor. Küreselde altın fiyatlarının yaşadığı geri çekilmelerin ardından yurt içinde de gelen yeni kararlar altın fiyatlarının düşüş eğilimini hızlandırmış durumda.

Sponsorlu

Piyasalar İçin Kritik Hafta!

Altının Yönü Belli Oluyor. Piyasalarda bu hafta kritik birçok veri yakından takip edilecek. Piyasanın uzman isimlerinden Dhwani Mehta, finansal piyasalar için geçtiğimiz Salı gününde bir geri dönüş olacağı sinyalleri verilmişti. Piyasalar ise bu hafta itibariyle NATO Zirvesi, FED, BOE, ECB başkanlarından oluşan panele odaklanmış durumda.

ABD Hazine tahvilleri, devam eden resesyon endişeleri ve FED’in agresif faiz artırımları etkisiyle altın kademeli toparlanma eğilimini göstermektedir. Tüm bu etkilere rağmen altında yukarı yönlü hareketin görülmemesi ise dikkat çekici bir detay olarak belirendi. Söz konusu veriler ve FED’in şahin politikalarına karşı da temkinli hareketini sürdürmeye devam ediyor.

Altında Bu Seviyeler Takip Edilecek!

Dhwani Mehta, altının teknik görünümü hakkında kritik değerlendirmelerini açıklamasının ardından takip edilecek seviyeleri aktardı. Altın fiyatının önceki gün en düşük seviyesi ile dört saatlik Bollinger bandının altında birleştiğine işaret eden Mehta, 1.820 dolar seviyelerinde güçlü desteğe yaklaştığına işaret ediyor.

Sponsorlu

Öte yandan Fibonaccci %23’lük geri çekilmesi ile günlük S1 pivot noktasının bileşmesinin de 1.816 dolar yakınsamasının ortaya çıkmasına ilişkin beklentilerini aktardı. Altın fiyatlarında görülecek bu yeni seviyelere ilişkin çelişkili tablo ise dikkat çekiyor. Hafta boyunca takip edilecek veriler ve haber akışına göre altın fiyatlarında yeni bir yön arayışının da başlayabileceği aktarılıyor.

Altının Yönü Belli Oluyor

Gram Altında Dalgalı Seyir Dikkat Çekti!

Gram altın fiyatlarında alınan yeni kararlar sonrası yaşanan geri çekilmeler piyasalarda yakından takip ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından önceki günlerde yapılan açıklamada piyasalarda yaşananların farkında oldukları, alınan kararının geçici olduğunu söyledi. Buna ek olarak dövizle iş yapılmasına gerek olmadığını TL ile iş yapılmasının desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Gelen son açıklamaların adından 944 lira bölgesine kadar gerileyen gram altın yeniden 970 lira seviyelerinin üzerine çıktı. 29 Haziran Çarşamba gününde ise gram altın fiyatı 976 TL seviyesinden işlem göremeye devam ediyor. Hafta kapanışındaki seviye ise takip edilecek.