DOLAR
17,9699
EURO
18,2901
ALTIN
1.020,08
BIST
2.986,99
,

Altında Son Durum Ne? 13 Temmuz

Altında Son Durum Ne? 13 Temmuz
Sponsorlu
13.07.2022 16:42
0
A+
A-

Altını Olanlar Sakın Bunu Yapmasın! Yerli ve Yabancı Uzmanlardan Altının Gerçek Fiyatı Hakkında Kritik Değerlendirme! Altında Son Durum Ne?

Altında Son Durum Ne? Altın yatırımcısının tedirginliği bir süredir devam ediyor. Küreselde ons altın gerilerken, Türkiye’de de fiyatlar aşağı yönlü hareket etti. Peki, uzmanlar gram, çeyrek ve ons altın hakkında ne diyor? İşte detaylar…

Altın almak isteyen veya altın yatırımı olanlar için uzmanlar kritik uyarılarda bulundular. Son dönemde ortaya çıkan riskler nedeniyle tüm piyasalarda benzer negatif eğilimler görülmeye devam ediyor. Konuya ilişkin yerli yatırımcıları uyaran piyasa uzmanı İslam Memiş’in yanı sıra yabancı bazı önemli isimlerden de altının küreselde izleyeceği yol hakkında önemli değerlendirmeler geldi. Bu yönüyle yatırımcıların yeni dönemde nasıl bir yön izlemesi gerektiği sorusu da gündeme gelmiş oldu. Gram, çeyrek, ons altın ve yarım altın başta olmak üzere, altının piyasalardaki yeni hareketine ilişkin beklentiler ise yatırımcıları korkuttu.

İslam Memiş Altın Yatırımcısını Uyardı!

Piyasalarda her tahmini olay yaratan İslam Memiş, isabetli tahminleri ile öne çıkmayı başarıyor. Piyasalarda son dönemde ciddi bir belirsizlik olduğuna işaret eden uzmanlar, dolar endeksinin 106 seviyelerinin üzerinde olduğunu ve dolar karşısındaki tüm yatırım araçlarında sert değer kayıplarının yaşanabileceği aktarılıyor. Özellikle daha önceki açıklamalarında da yaşanan bu gelişmelere karşı yatırımcıların tuzaklara düşmemeleri gerektiği aktarıldı.

Yatırımcıların sadece altın varlıkları için değil, diğer tüm elindeki varlıkları için de tuzaklara karşı dikkatli olmaları gerektiği uyarısında bulundu. İslam Memiş’in özellikle son 6 aylık süreçte resesyon beklemiyoruz diyenlerin, geçici enflasyon diyerek piyasaları oyalamasının şu anki durumda etkisinin büyük olduğu aktarıldı. Eylül ve Ekim’de gelecek büyük fırtınaya işaret ederek yatırımcılara kritik uyarılarda bulundu.

Sponsorlu

Altının Gerçek Fiyatını Açıkladı!

Uluslararası piyasalarda da altının değerinde ciddi bir düşüş görüldü. Geçtiğimiz dönemde Rusya ve Ukrayna krizi ile artan fiyatlar, enflasyona karşı agresif faiz artırma kararı alan ABD Merkez Bankası (FED), altın fiyatlarını etkiliyor. Para politikasını agresif şekilde sıkılaştırmaya devam ettiği sürece yatırımcıların kenarda kalması gerektiği aktarıldı. Quat Insight analistlerine göre, altının gerçeğe uygun değerine nazaran daha ucuz göründüğü aktarıldı. Bu yönden yatırımcının da işlemlerini tedbirli olarak yapması gerektiği aktarıldı.

Makroekonomik koşullarda yakın zamanda bir yükseliş trendinin beklenmediği aktarıldı. Quant Insgiht uzmanlarından Huw Roberts, altının ilgili modellemelere göre rayiç değerinin 1.791 dolar seviyelerinde olması gerektiğini aktardı. Öte yandan altın için şu anda güçlü bir alım sinyaline sahip olunmadığı aktarıldı. Altın fiyatlarını etkileyen faktörlerde de değinen uzmanlara göre yatırımcıların önümüzdeki dönem için de bir süre daha temkinli olması gerektiği aktarılıyor.

Altında Son Durum Ne?

Sponsorlu

Gram Altın Ne Kadar?

Altında Son Durum Ne? Hafta ortasında gram altın fiyatları sakin seyretmeye devam ediyor. Bayram sonrasında 13 Temmuz Çarşamba itibariyle gram altın fiyatı 963 lira seviyelerinden işlem görüyor. Gram altın fiyatı bin liradan düşüş yaşamasının ardından ciddi bir geri çekilme görülmüştü. Özellikle dolar kurunda yaşanan hareketlilik altını etkiliyor.

Çeyrek Altın Ne Kadar?

Altında Son Durum Ne? Çeyrek altın fiyatları ise hafta ortasında 1.612 TL’den işlem görmeye devam ediyor. Altın fiyatlarının genel görünümde negatif bir yapıda olması dikkat çekiyor. Hafta boyunca bu seviyelerde yatay bir hareket takip edilmesi bekleniyor.

Yarım Altın Ne Kadar?

Altında Son Durum Ne? Yarım altın fiyatlarında ise 3.224 lira seviyeleri görülüyor. Ons altının küreselde 1.724 dolar seviyelerine gerilemesine rağmen içerde altın fiyatlarının yeşil göstergeler sahip olması dikkat çekiyor. Dolar kurunda yaşanan yükseliş altını etkileyen temel faktörler arasında gösterilmeye devam ediyor.