DOLAR
17,9699
EURO
18,2901
ALTIN
1.020,08
BIST
2.986,99
,

Altın Yeniden Yükselecek Mi? 19 Temmuz

Altın Yeniden Yükselecek Mi? 19 Temmuz
Sponsorlu
19.07.2022 14:16
0
A+
A-

Altın 11 Ayın En Düşük Seviyesini Gördü Yatırımcılar İçin Yeni Tahmin Gecikmedi! Altın Yeniden Yükselecek Mi? Uzmanlar Uyarıyor!

Altın Yeniden Yükselecek Mi? Altın fiyatları doların güç kazanmasının ardından ciddi bir geri çekilme yaşadı. Son ayların en düşük seviyesini görmesinin ardından altın yatırımcısına uyarılar gelmeye başladı. İşte detaylar…

Son 5 haftalık düşüş sonrasında FED’in 100 baz puanlık faiz artışına dair beklentilerin zayıflaması, 11 ayın en düşük seviyelerine kadar gelen altın cephesinde toparlanma eğilimi yarattı. Kritik seviyelerden dönen altınının ardından uzmanlar ise yatırımcılara kritik uyarılarda bulunmaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından alınan agresif faiz artışlarının ardından, doların birçok varlık karşısında değer kazanmasının ardından yatırımcılar ciddi bir endişe yaşamıştı. FED’in agresif şekilde yürüttüğü faiz artışı politikasında beklentilerin düşmesinin ardından gerileyen dolar, altın fiyatlarının 11 ayın en düşük seviyesinden tepki vermesine neden oldu. Önceki gün yeni haftanın ilk işlem gününde ons altın 1.718 dolar seviyelerini test ederek yatırımcılar için olumlu bir görüntü çizmişti.

Altın Yatırıcılarına Yeni Uyarılar Yapıldı!

Altın fiyatlarındaki son gelişmeler sonrasında yatırımı olan herkes için kritik uyarılar gelmeye devam ediyor. Türkiye’de ve dünyada altının son aylara göre ciddi bir değer kaybetmesinin ardından gelen yeni dönemde, altın yatırımcısının nasıl bir pozisyon alması gerektiği değerlendirildi. Gram altın fiyatlarının 950 – 960 lira bandında ilerlemesi ve hafif düşüş eğilimine de devam etmesi sonrasında yatırımcıların tedirginlikleri de artmaya devam ediyor.

Sponsorlu

Altın piyasalarına ilişkin kritik tahminlerde bulunan Analist Mehmet Ali Yıldırımtürk, tüm yatırım araçlarında fiyatların zaman zaman yükselip düştüğüne işaret ederek, dünyadaki küresel fon yöneticilerinin piyasaları şekillendirdikleri açıkladı. Mevcut durumda ise altının baskılandığı ifade edildi. Küresel risklerin de bitmediğine dikkat çeken Yıldırımtürk, altının yükselmesi gerekirken söz konusu fonlar nedeniyle doların yükseldiğine dikkat çekti.

Altının Yıl Sonu Tahmini Şaşırttı!

Altın Yeniden Yükselecek Mi? Uzmanların piyasalarda yaşanan son gelişmelerin ardından altın için yıl sonu beklentileri dikkat çekti. Bin liranın altında seyreden gram altın için tahminlerini revize eden birçok uzman, yıl sonunda 1.500 lira seviyelerine kadar bir yükselişin görülmesinin mümkün olduğuna dikkat çekti. Öte yandan altının şu anki fiyatlardan işlem görmesinin de inandırıcılığının az olduğu birçok analist tarafından ifade ediliyor.

Sponsorlu

Bankayla serbest piyasa arasında 20 lira fark olduğu, ancak işlem yapmak istendiğinde yeni aynı fiyatlara denk geldiği aktarıldı. Mevcut fiyatların da kalıcı olmadığını söyleyen Yıldırımtürk, Ağustos ayında sonrasında altının ons fiyatı için 1.950 – 2.050 dolar seviyesinin takip edileceğine işaret etti. Gram altında ise benzer şekilde yükseliş eğilimi görülebileceği aktarılıyor.

Altın Yeniden Yükselecek Mi?

Altın Ne Zaman Yükselecek?

Altın Yeniden Yükselecek Mi? Altın fiyatları son 5 haftadır oldukça kötü bir görüntü çizmeye devam ediyor. Nisan ayında 1.900 doların üzerinde seyreden altının sadece 2,5 aylık kısa bir süre içinde yüzde 10 seviyelerinde bir geri çekilme yaşamasının risk teşkil ettiği aktarıldı. Ons altında 1.700 dolar seviyesinin pivot olduğunu söyleyen uzmanlar, geçen hafta itibariyle fiyatın son derece kritik bir seviyeye geldiği aktarıldı. Ons altında yaşanan düşüş iç piyasalarda da doların yükselişine rağmen altın fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.

Gram Altın Ne Kadar?

Gram altın fiyatında 19 Temmuz Salı günü itibariyle hafif bir toparlanama eğilimi görüldü. 965 lira seviyelerinden işlem gören gram altın, ons altındaki toparlanmaya karşın tepki vermeye devam ediyor. Ons altın fiyatı ise haftanın ikinci işlem gününde 1.710 dolar seviyelerinden işlem görerek, son 11 ayın en düşük seviyesinden dönmeye başladı.