DOLAR
18,4495
EURO
17,8000
ALTIN
963,47
BIST
3.260,15
,

Altın Yatırımcısına Müjdeli Haber! 2022

Altın Yatırımcısına Müjdeli Haber! 2022
Sponsorlu
12.07.2022 07:20
0
A+
A-

Altın Yatırımcısına Müjdeli Haber! Uzmanlar Altın Piyasasını Yorumladı

Altın Yatırımcısına Müjdeli Haber! Son dönemde düşüş hareketleri ile gündeme gelen altın fiyatında kritik bir döneme girildi. Ons altın fiyatı 9 ayın en düşüğünü gördükten sonra piyasa uzmanları, altın fiyatında yükseliş beklentisini değerlendirdi…

FED’in para sıkılaştırma politikası ve resesyon beklentisi ile son dönemde ciddi kayıp yaşayan altın fiyatında toparlanma gelecek mi? Altın yatırımcısını yakından ilgilendiren kritik değerlendirmeler piyasa uzmanlarından geldi. Piyasaları yakından takip eden Wall Street ve Commerzbank analistlerinin son değerlendirmesi yatırımcıları umutlandırdı. Uzmanlara göre altın fiyatlarında önümüzdeki dönemde yükseliş hareketlerinin gelmesi çok muhtemel görünüyor.

Yüksek enflasyon ve resesyon ikilemi arasında seçim yapmak zorunda kalan FED, önceliğini enflasyon ile mücadeleden yana kullandı. ABD’de son verilere göre tarım dışı istihdam haziran ayında 372 bin kişi arttı ve piyasa beklentilerini aştı. İşsizlik oranı değişim göstermeyerek yüzde 3.6’da kalınca FED’in para politikasında şahin duruşu koruması beklendi. Fakat enflasyonun kontrol altına alınabileceğine dair beklentiler güçlendikçe, resesyon riskine karşı piyasalarda olumlu fiyatlama başlayabilir. Piyasaların biraz rahatlaması halinde ilk değer kazanacak emtiaların başında ons altın geliyor.

Ons Altın Fiyatında Yükseliş Beklentisi

Altın Yatırımcısına Müjdeli Haber! Altın fiyatları geçen hafta içinde 9 ayın en düşük rakamına gerilemişti. Bu süreçte FED’in para politikasındaki şahin duruşu nedeniyle dolar endeksi de 20 yılın zirvesine çıktı. Fiyatlar üzerinde etkili olacak kritik verilerin gelecek hafta ABD’den geleceği belirtiliyor. FED yetkilileri resesyon riskinin çok korkutucu olmadığını ve enflasyonun kontrol altına alınacağına dair açıklamalarda bulundu.

Sponsorlu

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD ekonomisinin bu yıl büyümeye devam etmesini beklediğini ifade ederek piyasaları rahatlattı. Buna rağmen pek çok FED başkanı, temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışının gelebileceğini öngörüyor. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, enflasyonun çok yüksek olduğunu iddia ederek enflasyonla mücadelede daha da şahin tutum sergilenmesi gerektiğini söyledi. Bu açıklamalar altın fiyatında baskı yaratsa da temmuz ayının ikinci yarısında ons altın fiyatında yükseliş hareketinin gelmesi bekleniyor.

Dolar Endeksi 20 Yılın Zirvesine Çıktı

Altın Yatırımcısına Müjdeli Haber! Tahvil piyasalarında ve borsalardaki satış eğilimine karşın enflasyon endişesi nedeniyle dolar talebi artış gösterdi. Güvenli liman olarak görülen dolara olan talebin hızla artması dolar endeksinde 20 yılın zirvesini gösterdi. Dolar endeksi verilerine bakıldığında son 20 yılın zirvesine çıkmasının ardından haftayı yüzde 1,8 yükselişle 107’den tamamladı. Resesyon endişeleri ile gerileyen Brent petrol varil fiyatı inişli çıkışlı bir grafik çizdi. Ancak haftalık bazda yüzde 4.7 oranında düşen brent petrol 105.5 dolardan kapanış yaptı. Altının ons fiyatı da düşüş eğilimini üst üste dördüncü haftaya taşıdı. Ons altın fiyatında kayıplar haftalık yüzde 3.8 olurken 1.742 dolarlı seviyeler görüldü.

Altın Yatırımcısına Müjdeli Haber!

Sponsorlu

Wall Street ve Commerzbank Altın Tahmini

Ons ve gram altın yatırımcılarının takip ettiği uzmanlar, altın fiyatlarındaki beklentileri özetlemeye devam ediyor. 15 Wall Street analistinin katıldığı Kitco News altın anketinde katılımcıların yüzde 40’ı kısa vadede altın konusunda iyimser yorum yaptı. Analistlerin yüzde 33’ü altının düşüşe devam edebileceğini öngördü. Yüzde 27 ise gelecek hafta altın fiyatına yorum yapmak konusunda tarafsız kaldı. Online Main Street anketlerinde ise altın fiyatının önümüzdeki hafta yükseleceğine dair oy kullananları 484 kişinin yüzde 42’si oldu. Fakat bireysel yatırımcılar arasındaki duyarlılık düşük kalmaya devam ediyor. Öte yandan dev Alman bankası Commerzbank ekonomistleri altın fiyatlarında aşırı düşüş yaşandığını iddia etti. Bu yüzden altın fiyatlarındaki toparlanma sinyallerinin daha öne çıktığını ve yükselişin kısa sürede gelebileceği belirtiliyor.