DOLAR
17,9699
EURO
18,2901
ALTIN
1.020,08
BIST
2.986,99
,

Altın Fiyatlarında Beklenmedik Hareket! 1 Ağustos

Altın Fiyatlarında Beklenmedik Hareket! 1 Ağustos
Sponsorlu
01.08.2022 14:29
0
A+
A-

Altın Fiyatlarında Beklenmedik Hareket! Uzmanından Yıl Sonu Gram Altın Tahmini Geldi! 1.500 Lira!

Altın Fiyatlarında Beklenmedik Hareket! Altın fiyatları bir süredir karmaşık seyretmeye devam ediyor. FED kararı sonrasında yeniden yükseliş gösteren gram altın için çarpıcı bir yorum geldi. Altın piyasalarında son durum ise yakından takip ediliyor? Peki, altında son durum ne? İşte detaylar…

Altın fiyatlarında sürpriz bir yükseliş yaşanmaya devam ediyor. Hafta sonuna yükseliş eğilimi ile giren altın, tamamlanan hafta itibariyle gelen FED kararına göre yönünü tayin etti. Hafta boyu tedirgin olan piyasalarda görülmeye başlayan yeni seviyeler ise dikkat çekiyor. Kısa vadede hala riskli hareketlerin görülebileceğini aktaran uzmanlar ise yıl sonuna ve uzun dönem pozisyonlarına dikkat çekti. 30 Temmuz Cumartesi itibariyle kapalı olan piyasalarda altın fiyatlarının son kapanıştaki gösterdiği performans izlenmeye devam ediyor. Uzman isimlerden gelen altın tahminleri ise yatırımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

Altın Son 1 Ayın Zirvesini Gördü!

ABD Merkez Bankası (FED) ikinci defa 75 baz puanlık bir faiz artışına giderek piyasalarda yeni etkilerin görülmesine neden oldu. Temmuz ayı FOMC toplantısı sonrasında kritik değerlendirmelerde bulunana FED Başkanı Jerome Powell, piyasaları korkutacak düzeyde şahin mesajlar vermemesinin ardından piyasalarda toparlanma eğilimine yönelik hareketler takip edilmeye başladı. Altını destekleyen bu mesajlar sonrasında ABD dolarında da hafif bir zayıflama etkisi görüldü. Bir süredir faiz artımı ile küreselde değer kazanan dolar fiyatlarında yeni yön ise dikkat çekiyor.

Piyasalarda yaşanan bu son gelişmelerin ardından FED Başkanı Powell tarafından faiz artırımının bir noktada yavaşlayacağını açıklamasının ardından risk iştahının da yeniden canlanmasının ardından dolar gerilerken spot piyasalarda altın fiyatları yükseldi. Ons altın fiyatı 1 ayın zirvesine yaklaşarak hafta sonu itibariye 1.766 dolar seviyelerine kadar ulaştı.

Sponsorlu

Altın Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Altın piyasalarına ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Mehmet Ali Yıldırımtürk, Mynet’in haberine göre NTV’de yaptığı açıklamada kritik değerlendirmelerde bulundu. Ons altının bir süre 1.800 – 1950 dolar bandında ilerleme kaydettiğini ifade eden Yıldırımtürk, önümüzdeki aylarda ise ons altının 1.950 dolar seviyelerine kadar gelebileceğini aktardı.

Altın piyasalarına ilişkin hem içerde hem de dış piyasalarda neler olacağını tahmin eden Yıldırımtürk, elde edilen son görünüme göre ons altının sene sonunda 2.050 dolar seviyelerine kadar yükselebileceğini aktardı. Ons altın fiyatlarında yaşanacak bu tür yükselişler ve dolar/TL fiyatlarında da oluşacak artış sonrasında yurt içinde de gram altın başta olmak üzere altın fiyatlarında yükseliş görülmesi bekleniyor.

Yıl Sonu Gram Altın Tahmini!

Finans Analisti Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın piyasalarına ilişkin tahmininde gram altına da yer verdi. Enflasyondaki artış ve jeopolitik gerginliklere bağlı olarak altın fiyatlarındaki yükselişin sürdüğüne dikkat çekti. 985 liranın altına kadar gerilemesinin arından FED sonrasında yeniden gram altının 1.000 lira seviyesini yakaladığı aktarıldı.

Sponsorlu

Önümüzdeki dönemlerde ise gram altında yükseliş devam edeceğine dair ipuçlarını paylaşan Yıldırımtürk, 1.350 lira seviyesine kadar ulaşarak, yıl sonu itibariyle 1.500 lira seviyesini görebileceği tahmin edildi.

Altın Fiyatlarında Beklenmedik Hareket!

Gram Altın Kaç Lira?

Altın Fiyatlarında Beklenmedik Hareket! Hafta sonunda altın fiyatları sakin seyretmeye devam ediyor. Cuma günü kapanışında bin lira seviyelerinde ilerleyiş kaydeden gram altın, ons altın fiyatlarının yeniden yükselişe geçerek 1.766 dolar seviyesini görmesinin ardından atağa geçti.

30 Temmuz Cumartesi gününde gram altın fiyatı 1.017 lira seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Piyasalarda çeyrek altın fiyatı ise 1.679 lira olarak gram altın ile benzer bir hareket göstermeye devam ediyor. Hafta başındaki performans ise merak ediliyor.