DOLAR
17,9699
EURO
18,2901
ALTIN
1.020,08
BIST
2.986,99
,

Altın Fiyatları Neden Düşüyor? 14 Temmuz

Altın Fiyatları Neden Düşüyor? 14 Temmuz
Sponsorlu
14.07.2022 12:04
0
A+
A-

Altın Fiyatlarında Bu Seviyeleri Kimse Beklemiyordu! Enflasyon Depremi Altını Vurdu! Altın Fiyatları Neden Düşüyor?

Altın Fiyatları Neden Düşüyor? Altın fiyatlarında düşüş devam ediyor. ABD enflasyonunun beklentileri aşmasının ardından sert gerileyen altın yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor. En düşük seviyelerine gerileri. İşte detaylar…

ABD’de enflasyonun beklentileri aşmasının ardından altın fiyatlarında sert gerileme görüldü. Son 16 ayın en düşük seviyelerini görmesinin ardından enflasyon etkileri altın üzerinden de hissedilmeye devam ediyor. FED’in agresif şekilde faizleri artırma kararı ve doların küreselde güç kazanmasının ardından gerileyen altın, iç piyasalarda da baskılanmaya devam ediyor. ABD’de tüketici fiyat endeksinin artışını sürdürmeye devam etmesi yaşanan son gelişmeleri etkilemiş durumda. Piyasaların yakından takip ettiği verilerin açıklanmasının ardından yeni fiyatlanmalar görülmeye başladı.

Altın Piyasaları İçin Kritik Veriler Açıklandı!

ABD’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) haziran ayında yüzde 9.1 artış göstererek yükselişini sürdürdü. Birçok ekonomistin beklentisi ise yüzde 8,8 düzeyinde yer alıyordu. Bu beklentinin üzerinde gelmesinin ardından piyasalardan enflasyon rakamlarına karşı ilk tepki de gecikmedi. Mayıs ayı enflasyonu yüzde 8,6 düzeylerinde gerçekleşmişti. Haziran ayında ise bir önceki aya göre yüzde 1.3 seviyelerinde beklentilerin üzerinde bir oran gerçekleşmiş oldu.

Piyasaların yakından takip ettiği ABD enflasyon verileri öncesinde 1.730 dolar seviyelerinde yer alan ons altın, beklentileri aşan enflasyon sonrasında yüzde 1’e yakın bir düşüş yaşayarak ilk tepkiyi vermiş oldu. Sonrasında 1.707 dolara kadar gerileyen altın, son 16 ayın en düşük seviyelerine ulaştı. Değerli metalin verilerine göre Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesinin kaydedildiği ifade ediliyor. Önümüzdeki dönemde ise altının ne yönde bir hareket izleyeceği konusunda uzmanların beklentileri de dikkat çekiyor.

Sponsorlu

Altın Fiyatları Neden Düşüyor, Altın Yükselecek Mi?

Altın Fiyatları Neden Düşüyor? ABD’den beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamları sonrasında yatırımcılar büyük bir tedirginlik yaşadı. ABD Merkez Bankası (FED) para politikalarına ilişkin ipucu vermesi açısından ABD TÜFE verileri yakından takip ediliyordu. Bu veriler öncesinde altın hali hazırda az alıcı seyrine devam ediyordu. FED’in faiz artışına aynı hızda devam edeceğinin sinyalini veren enflasyon rakamları sonrasında altında da düşüş görüldü.

Uzmanlara göre FED’in piyasalardaki şahin duruşu nedeniyle dolar güç kazanırken, güvenli liman olan altın dahil olmak üzere birçok yatırım aracı bu durumdan etkilenmeye devam ediyor. Doların faizlerinin yükselmesi, herhangi bir faiz getirisi olmayan altının dolar karşısında gücünü kaybetmesine neden oluyor. Yaşanan bu durum birçok yatırımcının altınını satmasına neden oluyor.

Analistler Altında Görülecek Yeni Seviyeleri Açıkladı!

Altın Fiyatları Neden Düşüyor? Altının çizeceği yeni yön hakkında görüş bildiren DailyFX uzmanları, altının göreceği yeni seviyeler hakkında kritik değerlendirmelerde bulundular. DailyFX analisti Chirsopher Vecchio, yayınlanan yeni bir analizinde ons altının 1.700 dolar seviyesinin altına inmesinin mümkün olduğunu ifade etti. Teknik görünümün zayıfladığına işaret eden Vecchio, fiyat hareketinin önümüzdeki haftalarda 1.700 dolar seviyelerinin altına inmesinin mümkün olabileceği görüşünü paylaştı. Uzmanların altın fiyatlarında düşüş beklentisini güçlendire en büyük unsur ise artan enflasyon ve buna karşın alınan faiz artırma kararları gösteriliyor.

Sponsorlu

Altın Fiyatları Neden Düşüyor?

Altında Son Durum Ne?

14 Temmuz Perşembe gününde altın fiyatları sert geri çekilmemeler yaşamaya devam ediyor. ABD’den gelen kritik veriler sonrasında gram altın hafif bir düşüş yaşayarak 968 lira satış fiyatına kadar geriledi. Altının ons fiyatında ise 1.728 dolar seviyesi görülmeye devam ediyor. Çeyrek altın ise yeni güne 1.635 lira seviyelerinden başladı. Yarım altın fiyatı ise aynı zaman diliminde 3.271 lira seviyesinden işlem göremeye devam ediyor.