DOLAR
17,9699
EURO
18,2901
ALTIN
1.020,08
BIST
2.986,99
,

Altın fiyatları neden düşüyor? 12 Temmuz

Altın fiyatları neden düşüyor? 12 Temmuz
Sponsorlu
12.07.2022 20:15
0
A+
A-

Altın fiyatları neden düşüyor? Altın fiyatı düşmeye devam edecek mi?

Altın fiyatları neden düşüyor? Son dönemde FED’in para politikasını sıkılaştırması pek çok emtiada olduğu gibi değerli metallerde de düşüş trendini başlattı. Son 9 haftanın en düşük seviyesine gerileyen ons altın fiyatı düşmeye devam edecek mi? İşte uzmanların altın piyasası beklentisi…

Küresel piyasalarda FED’in faiz politikasında yaptığı değişiklik ve resesyon beklentileri fiyatlanıyor. Küresel ekonominin bir piyasa refleksi olan yurt için piyasalarda gram altın fiyatındaki durgunluk sürüyor. Ons altın fiyatında yaşanan düşüş kaynaklı geri çekilmeler olsa da dolar/TL’nin yukarı yönlü hareketi gram altın fiyatını belirli seviyenin üzerinde tutuyor. Ancak son dönemde neredeyse tüm emtialarda ciddi bir satış gelmesi altın yatırımcısını da kara kara düşündürmeye başladı.

Küresel piyasalarda resesyon endişesi son haftalarda tavan yaptı. Neredeyse bütün emtialarda resesyon korkusundan kaynaklı satışların ardı arkası kesilmedi. Küresel ekonomide büyük miktarda parayı yöneten fonlar, emtialardan satış yaparken altın fiyatları da bu süreçte olumsuz etkilendi. Son 20 yılda merkez bankalarının en fazla faiz artışı yaptıkları ay, geçtiğimiz haziran ayı olarak kayıtlara geçti. Bu nedenle piyasalarda korkuya neden olan 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadelede FED’in şahin duruşu devam ediyor.

Altın Fiyatındaki Düşüşün Sebebi

Altın fiyatları neden düşüyor? ABD Merkez Bankası FED’in resesyon ile yüksek enflasyon arasında seçim yapmak zorunda kaldığı bu dönemde enflasyonla mücadele tercih edildi. Son 40 yılın zirvesine çıkan enflasyonla mücadelede taviz vermeyen FED, piyasalardaki çöküş riskine rağmen faiz artırmayı sürdürüyor. Bu dönemde ons altın fiyatındaki düşüşün hız kazandığı görüldü. Uzmanlar ons altın fiyatındaki düşüşte, jeopolitik riskler ve enflasyon sorununun önemli olduğunu belirtiyor.

Sponsorlu

Küresel piyasalarda resesyon kaygısı devam ederken, dünya güvensizlik endeksi altında da düşüş olması yatırımcıları endişelendirdi. Durgunluk beklentisi sebeple altında düşüş hareketleri devam ediyor. Uzmanlara göre bu süreçte resesyon korkusu değerli metalleri eritmeye başladı. Küresel bazda pek çok ülkenin merkez bankası faizleri yükseltti ve bu nedenle yatırımcılar altın açısından işlerin daha da kötüye gidebileceğini fiyatlıyor.

Altın Fiyatındaki Düşüş Devam Edecek Mi?

Altın fiyatları neden düşüyor? Bununla birlikte uzmanlar ons altın fiyatının diğer emtialardaki düşüşe ayak uydurduğunu hatırlatıyor. Örneğin ham petrol gibi altın da dolar üzerinden fiyatlandığı için dolar endeksinin güçlenmesi daha düşük ons altın fiyatı anlamına geliyor. Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar tarafından altın enflasyona karşı bir korunma amacı olarak görülür. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde enflasyonun korkutuculuğundan çok resesyon yani piyasalarda durgunluk korkusu ağır basmaya başladı. Tüm bu süreçte ons altın fiyatı düşerken yurt içi piyasada dolarla fiyatlanan gram altın ise yerini korumayı başardı.

Altın fiyatları neden düşüyor?

Sponsorlu

FED’den Şahin Duruş Sinyali

Son dönemde küresel emtia fiyatlarında yaşanan düşüşün hız kazanması, dolar endeksinin giderek artan yükselişi ile birleşince değerli metallerdeki satışlar da gündeme geldi. Ons altın fiyatında yaşanan sert düşüşler sonrasında son 9 haftanın en düşük seviyesine gerileme oldu. Bazı uzmanlar, altın fiyatının yeterince satış baskısına maruz kaldığını ve kısa sürede toparlanma sinyalleri gösterebileceğini belirtiyor.

Öte yandan bazı usta analistler ise dolar endeksinin artmaya devam ettiği ve jeopolitik risklerin arttığı dönemde altın fiyatındaki geri çekilmenin devam edebileceğini belirtiyor. Üstelik FED başkanlarının yaptıkları açıklamalarda para politikasındaki sıkılaşmaya destek verdikleri görülüyor. FED’in önümüzdeki dönemde politika faizini 75 baz puan civarında artırması bekleniyor. Enflasyon ile mücadelede taviz vermeyen ekonomi yönetimi bu sebeple emtia ve değerli metaller üzerindeki satış baskısını koruyor. Bununla birlikte dolar/TL paritesindeki artışlar ise gram altın fiyatındaki seviyeyi koruyor.