DOLAR
18,0827
EURO
18,4787
ALTIN
1.029,98
BIST
2.963,89
,

Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Kritik! 26 Temmuz

Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Kritik! 26 Temmuz
Sponsorlu
26.07.2022 13:20
0
A+
A-

Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Kritik! Analistler Açıkladı! Gram, Çeyrek, Yarım Altını Olanlar Dikkat! Tüm Fiyatlar Etkilenecek!

Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Kritik! Altın yatırımcısının son dönemde tedirginliği devam ediyor. Bu hafta içinde gelecek FED toplantısı öncesinde gözler altın fiyatlarına çevrildi. Peki, altında son durum ne? İşte uzmanların altın için söylediği o kritik seviyeler…

Altın fiyatlarında bir süredir devam eden kötü grafik geçtiğimiz hafta itibariyle başlayan hafif bir düzeltme eğilimine yerini bıraktı. Enflasyon endişeleri ile ABD Merkez Bankası (FED) tarafından piyasalarda faiz artışına gidilmesiyle oluşan agresif tutum, doların güç kazanasını sağlarken altın üzerine baskı yaratmış ve geri çekilmelere neden olmuştu. Bu hafta içinde yapılacak FED faiz toplantısı öncesinde ise piyasalarda gerginlik görülmeye devam ediyor. 75 baz puan faiz arıtımına gitmesi beklenen FED için tahminler gelmeye başladı. Faiz kararı öncesinde altın fiyatlarının yukarı yönlü ivme kazanması ise dikkat çekmişti.

Altın Fiyatlarında Düzeltme Eğilimi Görüldü!

Altın fiyatları baskı altında kalmaya devam ediyor. Federal Rezerv tarafından bu hafta için piyasaları etkileyecek kritik kararın verilecek olması dikkat çekiyor. Piyasalara ilişkin isabetli tahminlerin sahibi uzmanlar ise piyasalarda yaşanacaklara dair tahminlerini paylaştılar. Piyasa analisti Roos J. Burland, altın ayılarının harekete geçtiğini açıkladı. Daha yüksek seviyelerin görülebileceğine dair görüş bildirmesinin ardından hafta boyunca hareket takip ediliyor.

Geçtiğimiz Cuma günü gelen verilere göre, ABD ticari faaliyetlerinin Temmuz 2022 itibariyle iki yılda ilk defa küçülmeye gittiği görüldü. ABD Bileşik PMI Çıktı Endeksi ise beklenenden çok daha fazla düşük gelerek 47,5’e kadar gerilediği görüldü. Uzmanlar ise altın fiyatlarının önemli bir düzeltmenin eşiğinde olduğunu ifade ediyor. Özellikle FED toplantısı bu kapsamda en belirleyici unsur olarak değerlendiriliyor.

Sponsorlu

Altında Bu Seviyelere Dikkat!

Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Kritik! Altında takip edilmesi gereken seviyelere ilişkin tahminlerini açıklayan önemli piyasa analistlerinden Dhwani Mehta, kullandığı TCD göstergelerini analiz etii. Buna göre altın fiyatının bir günlük fibonacci göstergesinin %38’in üzerinde ve 1.730 dolarda sürekli bir hareket izlediğini gösterdi. Bir sonraki yukarı yönlü hedefin ise 1.733 dolarda olacağı ifade edildi. Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Kritik!

Ons altın fiyatlarında yaşanacak yükseliş aynı zamanda iç piyasalarda altın fiyatlarını da etkilemesi bekleniyor. Öte yandan dolar kurunda yaşanan yükselişler de benzer şekilde fiyatların gelecek dönemde yukarı yönlü olarak hareket etmesini sağlayacak.

Gram Altın Ne Kadar Oldu?

Gram altın fiyatı 26 Temmuz Salı gününde bin lira seviyelerini zorlamaya başladı. 990 lira seviyesinden haftanın ikinci işlem gününde hareket eden gram altın, geçtiğimiz dönemde gösterdiği performansı yeniden yakalama eğilimi göstermeye devam ediyor. 990 lira seviyesi ile günün ilk yarısında hareketini sürdüren gram altında hafta boyunca gelecek yeni seviyeler takip edilecek. Yurt içindeki uzmanların genel kanısı ise gram altın fiyatında yükselişin önümüzdeki dönemde de devam edeceği ve yıl sonunda beklenen seviyeleri yakalayacağı yönünde. Ons altın fiyatları ise 1.726 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Sponsorlu

Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Kritik!

Çeyrek Altın Ne Kadar?

Çeyrek altın fiyatında ise karışık seyir görülmeye devam ediyor. 1.647 lira seviyesinden yeni haftanın ikinci gününde işlem gören çeyrek altın, bir süredir aşağı yönlü hareket ediyordu. Kısa ve orta vadede görülen birçok riski karşı altın yatırıcılarının se temkinli hareketleri devam ediyor.

Yarım Altın Ne Kadar?

Yarımı altın fiyatında hafta başında görülen seviyenin hemen üzerinde yeni bir seviye takip edilmeye devam ediyor. 3.294 lira seviyesinden Salı gününe başlayan yarı altın, son dönemde gösterdiği fiyat performansı ile yatırımcıların takip listelerinde ilk sıralarda yer alıyor.