DOLAR
18,0943
EURO
18,3764
ALTIN
1.026,90
BIST
2.998,74
,

Akaryakıta Zam Gelecek Mi? 2022

Akaryakıta Zam Gelecek Mi? 2022
Sponsorlu
16.07.2022 17:34
0
A+
A-

Petrol Fiyatlarında Tedirginlik Sürüyor! Türkiye’de Akaryakıt Fiyatlarını Etkileyebilir! Akaryakıta Zam Gelecek Mi?

Akaryakıta Zam Gelecek Mi? Küresel piyasalarda akaryakıt fiyatlarında da sert hareketler görülmeye devam ediyor. Mart ayından bu yana en düşük seviyesine gelen brent petrol, önceki gün yeniden yukarı yönlü hareket etti. İşte akaryakıtta son durum…

Küresel ekonomik göstergelerde özellikle pandemi dönemi sonrasında yaşanan gelişmeler her kesimi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Diğer yandan Rusya ve Ukrayna savaşı sonrasında yaşanan gelişmeler ile patlak veren enerji krizleri de fiyatları artıran temel nedenler arasında yer aldı. Mart ayından bu yana piyasalardaki en düşük seviyesini görmesinin ardından brent petrol fiyatlarında yenden yukarı yönlü bir hareket izlenmeye başladı. Yaşanan bu gelişmede ABD Merkez Bankası (FED) tarafından agresif bir faiz artışına gitmeyeceği yönünde sinyallerin alınması oldu. Diğer yandan brent petrol fiyatlarında yaşanan bu gelişmeler Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarını doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer alıyor.

Akaryakıt Fiyatlarına İndirim Yapıldı!

Uzun bir aranın ardından brent petrol fiyatlarının 100 doların altına gerilmesinin ardından Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarında indirimler gelmeye başlamıştı. Öte yandan dolar kurunda yaşanan artış nedeniyle yine de istenen düzeyde bir indirim oluşmadı. 30 liraya kadar yükselen motorin fiyatlarına karşı iki haftada 5,44 TL indirim yapıldı. 25 liranın altına gerileyen motorinin gelen son 84 kuruşluk zam sonrasında 25 TL’nin üzerine yükseldi.

Motorin fiyatlarında yaşanan bu gelişmelerin ardından benzin fiyatlarında da benzer bir hareketlilik görülmeye devam ediyor. Önceki gün benzinin litre fiyatına gelen 1 lira 54 kuruşluk indirim dikkat çekmişti. Otogaz fiyatlarında ise beklenen olmadı. İndirimin aksine önceki günlerde gelen 30 kuruşluk zam araç sahiplerinin beklentilerini karşılamadı.

Sponsorlu

Brent Petrol Kaç Dolar?

Brent petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ve çıkışlar Türkiye’de de pompa fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Önceki gün 100 dolar seviyelerine yeniden çıkan brent petrol, bir süredir 100 doların altında seyrediyordu. 99 – 100 dolar bandında bir hareket takip eden brent petrol, 16 Temmuz Cumartesi itibariyle yeniden 101 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Petrolde görülen bu hareketlilik ise piyasaları da endişelendirmeye devam ediyor.

Para piyasalarında yaşanan gelişmelerin de etkili olduğu piyasalarda, merkez bankalarının temmuz ayı toplantısı için 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi dikkat çekti. FED yetkilileri ise geçen gece gelen açıklamalar kapsamında 75 baz puanlık faiz artırım ihtimalini öne çıkardı. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında piyasalarda yeniden fiyatlanmaların olabileceğine dair görüş bildirilmeye devam ediyor.

Akaryakıta Zam Gelecek Mi?

Sponsorlu

Faiz Artışı Beklentisi Belli Oldu!

Akaryakıta Zam Gelecek Mi? Altın, döviz ve petrol başta olmak üzere hemen hemen tüm piyasaları etkileyen faiz kararlarında yeni beklentiler ortaya çıktı. ABD Merkez Bankası (FED) Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, enflasyon raporunun beklediklerinden kötü geldiğini itiraf etti. Büyük bir hayal kırıklığı olduğunun altını çizen Waller, haziran ayındaki rapora acele bir tepki vermek istemediklerini belirti. Temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışından yana olduğunun da altını çizdi.

Güncel Akaryakıt Fiyatları Ne Kadar?

Akaryakıta Zam Gelecek Mi? Brent petrol fiyatlarında takip edilen yeni seviyeler sonrasında akaryakıt fiyatlarına gelecek zamlar da yakından takip edilmeye başladı. Son verilere göre 16 Temmuz 2022 Cumartesi gününde İstanbul’da benzinin litre fiyatı 23,66 lira seviyelerinden satışa sunuluyor. İstanbul’da motorin litre fiyatı ise 25,40 TL seviyesinden satılıyor. LPG (otogaz) fiyatı ise yapılan son zamlar sonrasında 10,79 lira seviyelerinden satılıyor. Akaryakıt fiyatlarında hem petrol fiyatlarındaki artış hem de dolar kuru etkili olmaya devam ediyor.